Veliler isyanda

KALEM Farkıyla...

Veliler isyanda

Veliler isyanda

Yeni eğitim-öğretim yılına henüz yeni başlamışken okul yöneticilerinin talep ettiği okul giderleri ve sınıf revizyonu adı altında istendiği iddia edilen paralar velileri isyan ettirdi. Çanakkale’deki veliler, “Veli miyiz? Devlet malzeme ofisi mi?” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının daha önce de gündeme gelen, veliden okul kayıt parası adı altında para alınmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtmesine rağmen, idarecilerin velilere sınıfların tadilatı ve yeni sıra alınması gibi konularda talepte bulunması tepki topladı. Eğitim; her geçen gün daha masraflı bir hale gelirken, kılık kıyafetten, kitap ücretine, kırtasiyeden, temizlik malzemesine kadar istenen kalemler velilerin bütçelerini zorluyor.

Çanakkaleli veliler sosyal medyada düşüncelerini şu şekilde belirtti:
Alper Usta: “İlkokullarda okul aile birliği başkanları, sınıf anneleri vb. her neyse çocukların velilerinden anormal isteklerde bulunmayın. Sınıfın tadilatı, yenilenmesi, dizayn edilmesi velinin görevi midir? Velilerden bunun için anormal ödemeler istenmesi akıl tutulmasıdır. Devlet ilkokuluna giden çocukların velilerinin yüzde 90’ı zaten asgari ücretli. Çocuklarının okul ihtiyaçlarını zor karşılıyorlar. Bunu dikkate alın. Çocukları üzmeyin”
Hüseyin Çay: “Sadece kreşe giden küçük oğlumun kırtasiye malzemesi, tuvalet kağıdı, ıslak mendili 1.700 TL, anaokuluna başlayan çocuğumun kırtasiye malzemesi 1.500 TL nasıl çıkılacak bu işin içinden?
Altuğ Usta: “Anayasanın 42. maddesi; eğitim ve öğretimin devletin başta gelen ödevi olduğu, temel eğitimin ilk kademesi olan ilk öğretimin öğrenim çağında ki vatandaşlar için zorunluğu olduğunu, temel ve orta eğitimin devlet okullarında parasız olduğunu söyler. Kanun yeteri kadar açık aksi uygulamalar suç teşkil eder. Bu konu ile ilgili sendikanın da daha önceki yıllarda açıklaması var hangi ad ile olursa olsun para toplanmasının suç olduğunu belirtmiş velileri ve öğretmenleri bu tarz işlere bulaşmamaları konusunda uyarmışlardı”
Cemil Çırak: “Bizden de sınıfın sıralarının değiştirmemizi istiyorlar? Devlet Malzeme Ofisi miyiz anlamadım”
Hakan Şentürk: “2 top A4 kağıt, iki tane klasör doldurulabilir tahta kalemi, yekûnu 500 TL. Bir de zorunluymuşuz gibi baskı”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST