Vergi ödemesinde geride kaldık!

KALEM Farkıyla...

Vergi ödemesinde geride kaldık!

Vergi ödemesinde geride kaldık!

Gelir İdaresi Başkanlığı 2018 vergi rekortmenlerini açıkladı. Çanakkale gelir vergisi ödemelerinde 45’nci sırada yer aldı.
Türkiye genelinde gelir vergisi ödeyen kuyumcu, toptancı, beyaz eşyacı, avukat, doktor gibi gelir vergisi mükelleflerinin kazandığı para ve ödediği vergi de ortaya çıktı. Rakamlara bakıldığında ise Türkiye’de en çok kazandığı düşünülen bu kesimin asgari ücretli kadar gelir elde ettiğini beyan ettiği görüldü. Edinilen bilgiye göre çoğunluğu esnaf, serbest meslek faaliyeti yürütenler ve gayrimenkul sahiplerinden oluşan bu kesimin sayısı 2017’de 3 milyon 486 binken sayısı 2018 sonunda 3 milyon 540 bine çıktı. 2017’de beyan edilen toplam kazanç da 77,3 miyar liradan 87.9 milyar liraya çıktı. 3,5 milyon kişinin ödediği toplam vergi ise sadece 3 milyar lira arttı ve 20.6 milyar liradan 23.6 milyar liraya ulaştı.
2018’DE DAHA FAZLA ÖDEMİŞİZ!
Ödenen gelir vergisine il bazında baktığımızda ise kur krizinin yaşandığı 2018’de, Çanakkale’de artış yaşandığı gözlemlendi. Çanakkale’de kişi başına gelir beyanı 2017 yılında 15 bin 108 lirayken, 2018’de yüzde 8’lik artışla 16 bin 251 lira oldu. Çanakkale, bu rakamlarla Sinop,Zonguldak ve Bayburt gibi illerin gerisinde kaldı. Bitlis, Denizli ve Antalya gibi kentler gelir vergisi artışı yüzde 20’nin üstünde olması dikkat çekti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST