Yangınlar çocukların üzerine mi kalıyor?

KALEM Farkıyla...

Yangınlar çocukların üzerine mi kalıyor?

Yangınlar çocukların üzerine mi kalıyor?

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde çıkan yangın ile ilgili iki çocuğun, ‘Kitap yakıyorduk, alevler çoğaldı. Kola şişesine su doldurduk söndürmek istedik, sönmedi. Biz de kaçtık” ifadeleri Çanakkalelilerin akıllarına 1994 senesinde tarihi yarım adada mısır pişirirken binlerce hektarlık ormanın kül olmasına neden olan çocuğu getirdi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde çıkan yangından sonra pedagoga konuşan iki çocuğun ifadeleri gündeme oturdu. İddiaya göre çocuklar kitap yakmaya çalışırlarken ormanı yakmış. Söndürmek istemişler ancak başa çıkamayınca bırakıp gitmişler. Çocukların bu açıklamasının gündeme gelmesinin ardından, Çanakkalelilerin aklına 1994 senesinde Tarihi Gelibolu Yarımadasında çıkan ve 4 bin hektarlık alanın kül olmasına neden olan yangın geliyor. Nedeni ise yaraları ancak sarılabilmiş yangının arka planında da iddiaya göre mısır pişirmek isteyen bir çocuk vardı. Bunun gibi ortak noktalar ‘İsteyerek veya istemeyerek yakılan ormanların suçunun, yetişkinler tarafından çocukların üzerine mi atılıyor?’ sorusu ile birlikte kafaları bulandırıyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST