Yapı maliyetleri yüzde 50 zamlandı

KALEM Farkıyla...

Yapı maliyetleri yüzde 50 zamlandı

Yapı maliyetleri yüzde 50 zamlandı

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, yapı sektöründeki pahalılığa dikkat çekerek “Yapı maliyetleri yüzde 50 zamlandı. Çimento fiyatı; 500.-TL/ ton dan 900.-TL/ ton fiyatına çıktı. Bu iki ana malzeme yapı sektöründeki fiyat artışının gerçeklerini ortaya koyuyor” dedi.
CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yaşamımız için gerekli gıda fiyatları artışı toplumun yaşamını her şekliyle etkilemeye devam ediyor. Üreticimiz zorda, yaşamı için satın alması gereken tüketici çok daha zorda. Peki bu işten en az etkilenen kim diye düşündüğümüzde karşımıza çıkan ise, sanayicimiz ve sanayi ürününü rafta satan toptancı ve marketler… İşte yapı sektöründe de malzemeyi bir araya getiren müteahhitlerde bu işin az etkileneni olacak ama bu sektörde satın alma gücü azalacağı için, müşteri azalacak satışlar olmayacak. Yani bu sektörde de kriz yaşanacak. 2021 yılı başında demir fiyatı; 7.000.-TL/ ton dan 2021 yılı Kasım demir fiyatı 10.000.-TL/ ton fiyatına ulaştı. Çimento fiyatı; 500.-TL/ ton dan 900.-TL/ ton fiyatına çıktı. Bu iki ana malzeme yapı sektöründeki fiyat artışının gerçeklerini ortaya koyuyor.”
“Meslektaşım, mevkidaşım Sn. Naim Makas bu konuda ne düşünüyor bilemiyorum ama ülkemizin ekonomisi yokuş aşağı giden yüklü bir kamyonun fireni patladığındaki gibi felakete gittiği kesin. Buradan Köprü ile siyaset yapanlara da sesleniyorum. Köprünün geçiş fiyatı şimdiden % 325zamlandı, kimlerin geçerken gözlerini kapatacağı, kimlerin köprüden aşağı inerken yere bakacağı konusu da henüz çözülmemişken, daha fazla yıpranmadan sokağa, çarşıya, pazara çıkın etrafınıza bir bakın kimler neler yapıyor, kimlerin dertleri neler bir dinleyin… Dinleyin de görün halkın sıkıntılarını. Bu iş saraydan bakarak, köprüden bakarak halkı, esnafı dinlemeden olmaz. CHP olarak önerimiz ise çok net, erken seçim değil, hemen seçim.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST