Yapı müteahhitlerinde yeni dönem

KALEM Farkıyla...

Yapı müteahhitlerinde yeni dönem

Yapı müteahhitlerinde yeni dönem

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Bolat yapı müteahhitleri sınıflandırılması zorunluluğunun yürürlüğe girdiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Bolat yazılı basın açıklaması yayınlayarak yapı müteahhitleri sınıflandırılması zorunluluğunun yürürlüğe girmesi ile ilgili detayları paylaştı. Yapılan açıklamada Bolat şunları söyledi, “02.03.2019 tarih ve 30702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin- bazı hükümleri 02.06.2019 tarihi itibari ile yürürlüğe girmişti. Yeni yapı ruhsatı düzenlenmesi aşamasında müteahhitlerden sınıflandırma zorunluluğu istenmesi ise 02/09/2019 tarihi itibari ile başlamıştır.”

MÜTEAHHİTLER SINIFLARINA GÖRE İŞ ALABİLECEKLER
“Buna göre; 02 Eylül 2019 tarihinden itibaren düzenlenecek yapı ruhsatlarında, yapı müteahhitlerinin sınıflarının belirlenmiş olması ve kayıtlarının tutulması gerekmektedir. Yapı müteahhitlerinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat ederek Yetki Belgesi gruplarını tayin ettirmeleri gerekmektedir. Yapı müteahhitleri, mesleki ve teknik yeterlikler ile ekonomik ve mali yeterlikler esas alınarak; A-B-C-D-E-F-G ve H grubu olarak sınıflandırılacaklardır. Müteahhitler, sınıflarının belirtmiş olduğu azami iş miktarlarının üzerinde iş alamayacaklardır. Bu yönetmelik gereği İl Müdürlüğümüzde iki adet müteahhitlik sınıflandırma ve belgelendirme komisyonu teşkil edilmiştir. İlimizde faaliyet gösteren müteahhitlik firmaları, Yönetmelikte belirtilen belgeler ile birlikte İl Müdürlüğümüze başvuruda bulunmaları durumunda gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müteahhitlik sınıfları belirlenebilecektir. Müteahhitlik yetki sınıfları her müteahhit için 5 yıl geçerli olacaktır. Belge süresi dolan müteahhit 5 yılın sonunda belge yenilemesi için yeniden müracaat yapabilecektir.”

GEÇİCİ MÜTEAHHİTLİK YAPILABİLECEK
“Tek parselde bir bodrum katı dışında, en çok iki katlı ve toplam yapı inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen yapılarda; yapı müteahhitliğine ilişkin bütün sorumlulukları üstlenmek şartıyla parsel maliki kendi yapısını inşa edebilecektir. Bu durumdaki yapılar için ayrıca yapı müteahhidi aranmayacaktır. Sadece o yapım işinde kullanılmak ve beş yıl içinde bir defaya ve tek bir yapıya ilişkin olmak üzere, yapı sahibine geçici yetki belgesi numarası verilecektir. Yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması hususunda ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız, İl Müdürlüğümüze başvurabilirler”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST