“Yaşanan yoğunluğun nedeni ekonomi politikalardır”

KALEM Farkıyla...

“Yaşanan yoğunluğun nedeni ekonomi politikalardır”

“Yaşanan yoğunluğun nedeni ekonomi politikalardır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek icra iflas dairelerindeki dosya artışları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hafta başında adliyelerde yaşanan yoğunluğun nedeni, yurttaşlarımızın keyfi tutumu değil, iktidarın ekonomi politikalarıdır” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek icra iflas dairelerindeki dosya sayılarının artışı hakkında açıklamalarda bulundu. Erkek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan borca itiraz süreleri geçtiğimiz hafta başında tekrar açıldı. Adliyelerdeki icra müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk basın yayın organlarında sıklıkla haber oldu. Sosyal medyada da bu konuyla ilgili çok sayıda paylaşım yapıldı. Adli işlemlerden ziyade “Covid-19 virüsünün” yayılması serbestleşmiş gibiydi. Sosyal mesafe yok sayıldı. Yurttaşlar saatlerce sırada bekledi. Avukatlar ise duruşmalara yetişemediler. Bu durum tedirgin edici olduğu gibi, aynı zamanda kara tablodur. Çünkü sorun sadece hastalığın yayılması değil, yurttaşlarımızın yaşadığı ekonomik sorunların mahkemelere yansımasıdır. Hafta başında adliyelerde yaşanan yoğunluğun nedeni, yurttaşlarımızın keyfi tutumu değil, iktidarın ekonomi politikalarıdır. Kara tabloya nedeni olan gösterge ise bizzat Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlardan anlaşılmaktadır. Örneğin; İcra ve İflas Dairelerindeki dosya sayısı 2012 yılında 21 milyon 6 bin 774 iken 2019 yılında bu sayı 31 milyon 485 bin 90’a yükselmiştir. Artış yaklaşık yüzde 50’dir. İşte adliye önündeki kara tablonun arkasında, bu rakamlara neden olan iktidar bulunmaktadır. Ve bu koşullar altında, kamu bankaları yönetim kurullarına güreşçi, eski AK Parti milletvekili ve “liyakatli değil sadakatli” bürokratlar atanmaktadır. Daha acısı yandaş ataması sonrası Sarayın keyfine uygun rakamlar üretmekten sorumlu TÜİK, işsizliği düşürüp, güllük gülistanlık bir ülke tablosu çizmektedir. Oysa yurttaşların yaşadığı gerçekler ise acıdır. Birleşik Metal İş Sendikasının çalışmasına göre ise Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 394 lirayken yoksulluk sınırı 8 bin 282 lira olmuştur. Gerçekleri yazmaya eli gitmeyen TÜİK yöneticilerini adliyelerdeki icra müdürlüklerinin önüne davet ediyorum. Anlaşılan o ki TÜİK halkın afyonu olacaktır”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST