Yayınımız ses getirdi

KALEM Farkıyla...

Yayınımız ses getirdi

Yayınımız ses getirdi

Geçtiğimiz hafta, bir vatandaşın Güzelyalı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı ile Şehit Ömer Halis Demir hatıra ormanlık alanlarında çektiği fotoğrafları gazetemizde paylaşmıştık. Fotoğraflarda ormanlık alanların, Şehitler Diyarı Çanakkale’ye yakışmayacak şekilde çöp içinde kaldığı görülüyordu. Haberimizin ardından ise yetkililer harekete geçti. Bölgeye gelen orman ve jandarma ekipleri, alanda temizlik çalışması başlattı.
Geçtiğimiz hafta Eralp Sargın isimli bir vatandaş, Güzelyalı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı ile Şehit Ömer Halis Demir hatıra ormanlık alanlarında çektiği fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Bizler de Kalem Gazetesi olarak Sargın’ın bu paylaşımını manşetimize taşımıştık. Haberimizin ardından ise yetkililer harekete geçti. Bölgeye gelen orman ve jandarma ekipleri, alanda temizlik çalışması başlattı.
“KUYUYA TAŞ ATAN DELİ BEN OLDUM”
Sargın, o anları sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu: “İyi haberlerim var. 12 suları Muhtarımız Elif Hanım tarafından arandım. Bir kepçe bir kamyon ve belediyemizle işbirliği içinde orman işletmesinden görevli arkadaşlar ile şehit hatıra ormanına dönüştürülmüş alana intikal ettik. Hafriyat atıkları ile çöp dağına dönüşmüş yerler, kepçenin girebildiği kadarıyla temizlendi. Fuhuş yapılan yerlerde yatak, çarşaf ve iç çamaşırlar ve elimiz yettiğince 2 çuval plastik atıklar toplandı. Dolu dolu 1 kamyon çöple birlikte bu günlük güneşli günün keyfini çıkarttık. Alandan belki 5 kamyon daha çöp çıkacaktır ama başlangıç için önemli bir çalışma. Çalışmalar süresince jandarma ekibi de gözlemci olarak eşlik etti. Kuşkusuz çevre koruma bilinçli olarak takip edilmesi gereken bir eylem. Muhtarımız Elif Hanım ilerleyen günlerde gönüllü olarak bu alanda temizlik çalışmalarımızı programına aldığını belirtti. Olayı yerinde takip eden Jandarma komutanı gönüllü temizlik işlerinde kendilerinin de gönüllü bulunacağını ifade etti. Bugün, kuyuya taş atan deli ben olduğum için temizlikte gönüllü olarak tek başımaydım ve ne yazık ki sadece 2 çuval çöp toplayabildim ama köyümüzün değerli sakinlerinin gönüllü katılımlarıyla bir iki günde bitirilecek bir iş.”
“Tabii bu çalışmadan bazı dersler çıkartmak gerekirse şunlar söylenebilir. 1.) Örgütlenerek hayatımıza anlam katan ve yorgunluğu gurur veren işleri paylaşarak kotarabilmek. 2.) Doğal bir ekosistem ve insanlığın ortak mirası olan, aynı zamanda yeryüzünün okyanuslarda sonra 2. Akciğeri olan ormanlık alanları temizlemenin oradaki yaşama saygı verdiği mutluluk. 3.) Sadece evimiz ve kapımızın önü değil, elimizin yetebildiği çevremizi sahiplenerek korumak. 4.) İnşaat, tadilat ve bahçelerimizden çıkan atıkları bu alanlara döken kişi ve kurumlarla, ikna edici bir dille konuşmak. 5.) hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan gönüllü çalışmaların pozitif geri dönüşünün paha biçilemez olduğunu yaşayarak hissetmek. Umuyorum ki, ilerleyen günlerde, ormanı şehit ismiyle onurlandıran AKP’nin yetkilisine yolladığımız mesajımıza katılımcı desteğiyle geri dönecektir. Son olarak, aklı ve yüce gönülleriyle aramızda olan komşularımıza, bu utancı haber yaparak duyuran gazeteci dostlarımıza saygıyla teşekkürlerimizi iletiyoruz.”
Öte yandan vatandaşlar da paylaşımın altına düşüncelerini ifade ettiler. İşte o yorumlardan bazıları:

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST