Yeni bölümlere ilk kayıtlar yapıldı

KALEM Farkıyla...

Yeni bölümlere ilk kayıtlar yapıldı

2018–2019 eğitim öğretim döneminde açılan Diş Hekimliği Fakültesi, Mühendislik Fakültesi Bio-Mühendislik alanı ve Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler İngilizce bölümüne ilk kayıtlar yapıldı. Öğrenci kayıtlarını AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan gerçekleştirdi.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 2018–2019 eğitim- öğretim yılı kayıt dönemi başladı. Bu yıl eğitim verecek olan Diş Hekimliği Fakültesi, Bio-Mühendislik Bölümü ve Uluslararası İlişkiler İngilizce bölümüne ilk kayıtlar yapıldı. Öğrencilerin kayıtlarını AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan yaptı. Kayıt öncesinde açıklamalarda bulunan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ÇOMÜ’nün çeyrek aşırı geride bıraktığını hatırlatarak bunları söyledi, “Türkiye’nin en büyük devlet üniversitelerinden bir haline gelmiş durumda. Üniversitemiz, Çanakkale’ye, Çanakkale’nin büyüklüğüne, Çanakkale’nin geçmişine yakışan bir üniversite olması için özel bir gayret gösteriyoruz. Bilimsel alanda gittikçe büyüyen, gelişen bir ülkede büyümeye gelişmeye layık olan bir üniversite haline gelmeye çalışıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızın bazı somut sonuçlar bulunduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Bugün itibariyle yani eğitim-öğretim yılına 209 farklı program, eğitim öğretim yapan üniversite olarak başlamış bulunuyoruz. 16 tane fakültesi, 13 meslek yüksekokulu, 6 4 yıllık yüksekokulu olan çok sayıda yüksek lisans ve doktora eğitimi veren üniversite haline geldi. Bu seneki yerleştirmeler sonucunda ÇOMÜ, bu eğitim öğretim yılına 53 bini üzerinde öğrenci ile başlayacak. Bu bizi Türkiye’nin en büyük 15 üniversitesi arasına sokuyor. Daha da önemlisi kalite sıralamasında üniversite gittikçe değer kazandığını da görüyoruz. Üniversitemize bu sene başlayan öğrenciler arasında okul birincilerinin sayısı daha da artıyor. Türkiye’de ilk 10 bine giren öğrenciler arasında üniversitemizi tercih eden öğrenci sayısında artış var. Bu yıl tahmin edebileceğiniz gibi en yüksek puanla üniversitemize gelen öğrenciler daha çok tıp fakültesini tercih ediyorlar. Ama enteresan bir şekilde eğitim öğretime başlayacak olan ÇOMÜ Diş Hekimliği Fakültesi de en yüksek puanla gelen ikinci sıradaki öğrencileri kendisine çekmiş durumda. Hatta diş hekimliği olan 50 devlet üniversitesi içerisinde daha şimdiden ilk 20 fakülte arasında puan sıralamasına göre girmiş durumda”

ÇOMÜ’DE AYRI BİR GURUR YAŞIYORUZ
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, “Türkiye’nin en güzel illerinin başında gelen en güzel üniversitemizin başında gelen üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Onlara bu konuda katkı sağlayan velilerimizi kutlamak istiyorum. Türkiye’de son yıllarda yükseköğretim faaliyetlerinde çok büyük gelişimler, dönüşümler oldu. Gurur duyduğumuz şeyler yapan zaman zaman dönüp arkaya baktığımızda rahatsız olduğumuz, üzüldüğümüz konular var. Ama büyük fotoğrafa baktığımızda Türkiye’de yükseköğretim faaliyetlerine sayısal verilerle kıyasladığımızda çok büyük mesafe aldığını büyük bir gururlar takip ediyoruz. Yine o yıllardan önce üniversitelerimizde sadece 3–4 polemik konuyla gündeme gelirken, sadece bildiğimiz meselelerle gündeme geldiğini düşündüğümüzde geldiğimiz yerde her türlü şerre rağmen söylüyorum çok büyük mesafe katettik. Hem üniversite sayılarımızda hem Anadolu’nun ruhunun üniversitelere yansımasında, hem alt yapı faaliyetlerinde çok büyük mesafe kat ettik. Öğrencilerimizin, burs, kredi, yurt taleplerini çok büyük oranda karşılanmaya başlanması da bir diğer keyfimiz. Her üniversite kıymetlidir, ancak biz ÇOMÜ özeline baktığımızda ayrı bir gurur yaşıyoruz. Hepimizin bildiği Cambridge Üniversitesi aslına baktığımız kent demek, şehir demek. Ama şehirden çok daha öte bir üniversite adı haline gelmiş, tüm dünyanın bildiği özel bir üniversite olmuş. Ama istiyoruz ve biliyoruz ki 18 Mart geldiği yerde, Çanakkale markasının yanında ekstra bir marka yaratmaya başlamış bulunuyoruz. Artık 18 Mart Üniversitesi içerikle, bölüm sayısıyla değerlendirildiğinde Türkiye’mizin önemli üniversitelerinin başında geliyor” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrası ÇOMÜ Diş Hekimliği Fakültesine ilk kayıtlar gerçekleştirildi. Türkiye’de 20 bine giren Gaye Doğan ve 22 bininci sırada bulunan Mehmet Can Bostancı’nın kaydını AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan yaptı. Bu yıl açılan Bio-Mühendislik alanına da ilk kayıtlar yapıldı. Meltem Çalışkan ve Nergis Genç de üniversiteye kaydolmasını mutluluğu ve gururunu içindeydi.

Ardından Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler İngilizce Bölümü de bu yıl ÇOMÜ’de eğitim vermeye başladı. Melike Özel isimli öğrenci buraya kayıt yaptıran ilk öğrenci oldu. Turan kaydı yaparken ikinci bir dilin bilinmesinin yeni gelişen dünya düzeninde önemi olduğuna vurgu yaptı.

Öğrencilere çeşitli hediyeler ve çiçek takdiminin ardından kayıt işlemi sona erdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST