Yeni yoğun bakım servisi açılabilir “Aşılamayı artırmak durumundayız” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Yeni yoğun bakım servisi açılabilir “Aşılamayı artırmak durumundayız” (videolu haber)

Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy Çanakkale Devlet Hastanesinde vaka artışından dolayı 3’ncü servis ve 3’ncü yoğun bakımların açılmasının söz konusu olduğunu belirterek, “Bu durumda aşılama oranlarını artırmak ve aşıyı teşvik etmek, zorunlu kılmak durumundayız. Almanya’nın yapmaya çalıştığı şey de daha çok bu yönde” ifadelerini kullandı.
Tabip Odası Çanakkale Şubesi Başkanı Güleda Erensoy yeni varyant ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erensoy varyantın bulaştırıcılık özelliğinin daha yüksek olduğunu belirterek, “Özellikle Güney Afrika’daki vakalarda, ağır vakalar olmadığı gözlendi. Gene de nasıl bir seyir izleyeceğini zaman belirleyecek, aşıların ne kadar etkili olacağını zaman belirleyecek. Dolayısıyla şu andaki haliyle bulaştırıcılığının yüksek ama virülansı olmadığınız az çok biliyoruz” dedi.
AŞIYI TEŞVİK ETMEK, ZORUNLU KILMAK ZORUNDAYIZ
Erensoy açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı, “Almanya’da aşısızlara karşı, vakaların çok arttığını, hastane yatışlarının çok arttığı bölgelerde kamusal alanlara giriş yasağı geldi. Buradan şunu çıkarabiliriz; önümüzdeki kış Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de artma olasılığı çok yüksek, çünkü geçen seneki kısıtlamaların hiçbiri uygulanmıyor. Dolayısıyla bu artışları karşılamanın tek yolu gerçekten aşılı oranımızı arttırmak. Yoksa sağlık sistemleri bu vaka artışını karşılamayacak tehlikesi ise karşı karşıya geleceğiz. Bu durumda aşılama oranlarını artırmak ve aşıyı teşvik etmek, zorunlu kılmak durumundayız. Almanya’nın yapmaya çalıştığı şey de daha çok bu yönde” ifadelerini kullandı.
VAKA SAYILARI 350’NİN ÜZERİNDE
Çanakkale’deki vaka sayıları ile ilgili de konuşan Tabip Odası Çanakkale Şubesi Başkanı Güleda Erensoy, “ Çanakkale yüz bindeki vaka sayıları arttı. Sağlık Bakanlığının yayınladığı sayıların 350’lerin üzerinde. Dolayısıyla vaka sayısında hızlı bir artışımız var. Devlet Hastanesinde yatan hasta sayımızda da artış var çünkü 3’ncü servis ve 3’ncü yoğun bakımların açılması söz konusu. Kışa giriyoruz. Önümüzdeki iki üç ay çok çok zorlu geçirecek gibi görünüyoruz. Bu durumda herkese tekrar tekrar aşının önemini hatırlatmak zorundayız. Hem kendi, kişisel hayatları için hem de toplumsal olarak sağlık sisteminin devamlılığını sağlamak için” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST