Yerli işçiler kalesini kaybetti

KALEM Farkıyla...

Yerli işçiler kalesini kaybetti

Yerli işçiler kalesini kaybetti

Yıllardır Cuma Pazarı karşısı, çınarın altı işsizlerin iş beklediği yerdi. Yerdi diyoruz, artık değil. Şimdi burada Afganlar, Özbekler iş bekliyor. Yerli işsizler ise yevmiyelerin dip yapması nedeniyle günübirlik iş bulamıyor.

Cuma sabahı… Saat henüz sabah 07:30’du. Erken kalkan erken yol alır misali çoktan göçmenler Cuma Pazarı karşısındaki çınarın altına konuşlanmış. Biraz sonra patron lüks cipiyle gelecek ve güçlü kuvvetli olanları seçip alacak.
Düne kadar burası Çanakkale’nin günübirlik yevmiyecilerinin, işsizlerin çalışma ofisiydi. Şimdilerde burada yerli işsiz bulmak biraz zor çünkü çınar ağacının altında oturmak da yetmiyor. Buradan gelen patronun aracına binmek de mesele.
Bazı sabahlar kavga çıkıyor. Aslanın ağzında olan ekmeğini almak için kavga da etmek gerekiyor. Nitekim bu fotoğrafın çekildiği sabah (13 Mayıs 2022 Cuma) yabancı işsizler ordusu birbirine girdi. Mesele ‘Sıra sende mi? Bende mi?’ olsa gerek.
Uzun lafın kısası Çanakkale’nin hamalları, işsizleri yıllardır ellerinde tuttukları kaleyi, çınarın altını; cümle alem işsizler ofislerini kaybetti. Çınar altının patronları artık yerli işsizler değil. Afganlar ve Özbekler belki Suriyeliler.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST