Yetenek sınavlarının kaldırılmasına tepki

KALEM Farkıyla...

Yetenek sınavlarının kaldırılmasına tepki

Yetenek sınavlarının kaldırılmasına tepki

Güzel Sanatlar Fakültelerinde özel yetenek sınavı ile öğrenci alınması tepki çekti.

YÖK Genel Kurulu 10 Ekim günü yapılan toplantısında alınan karara göre öğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi. Bunun üzerine güzel sanatlardan mezun olan ve okuyan kişiler başta olmak üzere pek çok kesimden tepki geldi. Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren ve kararın kabul edilemez olduğunu belirten öğretmenler , “Yeteneksiz öğrencilerle dolu bir Güzel Sanatlar Fakültesi ve spor akademilerinden mezun olarak iş sahalarında çalışan bireylerle ne kadar ilerleyebilir bu ülke!. “Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur” ifadelerini kullandı.
14 bölüm ise şöyle: Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST