Yunuslar birbirlerine öğretiyor

KALEM Farkıyla...

Yunuslar birbirlerine öğretiyor

Yunuslar birbirlerine öğretiyor

Avustralya’daki bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada, gezegenin en zeki hayvanlarından olan yunusların, birbirlerine yeni davranışlar öğrettikleri ortaya çıktı. Çalışma ayrıca iletişim biçimi konusunda deniz memelileri ve büyük maymunlar arasında benzerlikler olduğunu gösterdi.

Avustralya’da yapılan bir araştırma, yunusların aslında çeşitli araçları nasıl kullanacakları ve nasıl daha iyi avcılar olacakları konusunda birbirlerine yardımcı olduklarını gösteriyor. Esasen yunuslar, diğer birçok memeli gibi bildiklerinin büyük çoğunluğunu akranlarından ziyade annelerinden öğreniyor. Fakat söz konusu çalışma, bu görüşe yeni bir perspektif kazandırıyor. Araştırmanın başındaki isim olan Sonja Wild, ağ tabanlı difüzyon analizi’nin (NBDA) çok ağlı bir versiyonunu kullanarak, bombardıman tekniğini uygularkan gerçekleştirilen davranışın dikey olmayan sosyal iletim yoluyla yayıldığını gösterdiklerini söyledi. Elde ettikleri bulguların, yunuslarda yiyecek arama davranışlarının birden fazla iletim yolunun olduğunu gösterdiğini belirten Wild, deniz memelileri ve büyük maymunlar arasındaki iletişimin doğasında davranış benzerlikleri olduğunu aktardı. Burada bilim insanlarının bahsettikleri “dikey olmayan sosyal iletim” kavramı, ebeveynlerden veya büyüklerden gelmeyen beceri ve bilgilerin çevreden öğrenilmesi ya da çevreye aktarılması anlamına geliyor. Araştırmaya göre yunuslar, akranlarından da yetenek ve beceriler kazanabiliyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST