”Yüzde 4 Çanakkale’yi kurtarmaya yetecek mi?”

KALEM Farkıyla...

”Yüzde 4 Çanakkale’yi kurtarmaya yetecek mi?”

”Yüzde 4 Çanakkale’yi kurtarmaya yetecek mi?”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının Ağustos ayı toplantısında Kirazlı Köyü Balaban mevkiinde yapılması planlanan metalik maden arama işlemi hakkında açıklamalarda bulunan Katip Üye Kanber Koç, “O dağları öbür tarafa yıkacaklar. Siyanür havuzunun altından bahsediyorum. Yani ola ki bir deprem oldu yer altı sularına sızdığında yüzde 4 Çanakkale’mizi kurtarmaya yetecek mi? Bunlar önemli yani bir başka devletin girip çıkarması ayrı konu, bizim ülkemiz de denetimsiz bana sorarsanız. Madem Kanada o kadar başarılı, Kanada da çok altın olduğu söyleniliyor. Bir tane ağaç kessinler o zaman” dedi.

ÇTSO Ağustos Ayı olağan meclis toplantısı geçtiğimiz Salı günü yapıldı. Toplantıda konu Kirazlı Köyü Balaban mevkiinde yapılması planlanan metalik maden arama işlemleri oldu. Konu ile ilgili konuşan ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, “Bu konu tabi hakikaten hassas bir konu hepimizin malumu ve biraz da açıkçası yani benim kanaatim konu şehrin çok dışına taştı. Yani bugün hakikaten bir maden çıkarma, onu işleme için kapsamı çok dışına taşmış bir vaziyette. Bunu çok da yadırgamıyorum lokasyonu dolayısıyla yani bölge dolayısıyla yani. Hakikaten hepimiz Çanakkaleliyiz, hepimiz köyümüz, kentimiz Çanakkale’nin Kazdağları’nın hemen altında yerleşmiş vaziyette. Dolayısıyla o yüzden çok yadırgamıyorum tabi ki bu konunun tartışılmasını ve de demokratik hak olarak yapılan protestoları da demokrasimizin bir kazanımı olarak gördüğümü söyleyebilirim. Fakat bu konuyu gerçekten tekli olarak tartışmak lazım. Bu konunun Madencilik Kanunları, Türkiye’nin Çevre Kanunlarına göre tartışılması gerektiğine inanıyorum. Yani burada tabi özel bir konumum da var. Ben bir yandan da Türk Kanada İş Konseyi Başkanıyım. DEİK bünyesinde. Şimdi bununla ilgili söyleyecek bir kaç şey var; bir tanesi şu; değerli metal madenciliği, yani sadece altın değil bunun gümüş, bakır vs. diğer madenleri de katın. Bu madenciliğin dünya da bizden de daha gelişmiş ülkelerde de yapıldığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu anlamda bu madenciliği bugün gelmiş olduğu seviyesi teknik gelişmişlik seviyesi gerçekten artık endişeye mahal vermeyecek seviyede, bunları özellikle altını saflaştırma dosyası için siyanürü kullanma o havuzlarda altın saflaştırma dosyası için söylüyorum.

KÜRESEL SİSTEMİN BİR OYUNCUSUYSAK BÖYLE ŞEYLERE ALIŞACAĞIZ

Meclis Üyesi İlker Altın’ın MTA’nın görevleri ile ilgili sorusu ve Kirazlı’daki firmanın CEO’sunun açıklamaları ile ilgili sorusu üzerine; Meclis Başkanı Osman Okyay, “O konu hakkında biraz bilgim var. Yani tabi bizim kurumumuzun biraz madencilik ayağı da var. Sanayi hammaddesi yani kil, kaolen vs. toprak sonuçta biz seramikçi olduğumuz için az da olsa bir bilgim var. Ona geçmeden evvel bir tek şeyi söyleyeyim neden Kanadalı bir şirket konusuna gelince arkadaşlar bu konu küreselleşme. Yani biz küresel sistemin bir oyuncusuysak biz böyle şeylere alışacağız, yapacak bir şey yok. Yani Türk ekonomisi, küresel ekonomi ile entegre olacaksa bu tip hareketler olacaktır. Yani nasıl işte Selçuk Beyin, Başkanımızın söylediği gibi Volkswagen’in İzmir’e yatırım yapmasına seviniyorsak bunların hepsi bir bütünün parçası olur o zaman. Yani bir Türk şirketi de kalkıp gelir ki var açıkça söyleyeyim Yıldırım Holdingin Kolombiya’daki kömür madenini ne yapacağız o zaman? Yani bu küreselleşmenin getirdiği bir şey. Türk olmuş, Kanadalı olmuş yani bu madencilik konusunda yine tekrar ediyorum Kanada ve Avusturya’nın çok ciddi bir ihtisası var. Yani bu iki ülkede hakikaten dünyanın en iyi maden şirketleri. En iyi demeyeyim ama en gelişmiş maden şirketleri var. Yani dolayısıyla bu adamlardaki bilgi seviyesi para değil yani sırf sermaye için değil. Gerçekten bilgi ve teknoloji seviyesi hakikaten dünyada sayılı.

BU GÜZEL DOĞANIN KATLEDİLMESİNE DEĞER Mİ?

Son olarak söz alan Katip Üye Kanber Koç da ise maden çalışmaları 7-8 defa gittiğini belirterek,  “Yani şimdi getirisinden falan bahsediyoruz ama beyan edilenin yüzde 4’ü bu güzel doğanın katledilmesine bu bölgeye o kadar zarar verilmesine değer mi? Onun tartışılması lazım. Bizim su havzamızın içme suyu, kullanım suyu Çanakkale’nin tek beslediği havza başında burada olabilecek bir olumsuzluktan yani bu şehrin tüm atar damarını kesmiş oluyorsun. Böyle de bir gariplik var. Orada ciddi bir fay hattı olduğu söyleniyor. Yani buradan resmen burada o dağı alıp bu tarafa devirecek. Bütün ağır metaller işte birçok canlı falan her şey zarar görecek. Yanına gidiyorsun çok az bir alanmış gibi gözüküyor. Ama drone çekimlerine baktığınız zaman çok ciddi bir alan tahrip olmuş. O dağları öbür tarafa yıkacaklar. Siyanür havuzunun altından bahsediyorum. Yani ola ki bir deprem oldu yer altı sularına sızdığında yüzde 4 Çanakkale’mizi kurtarmaya yetecek mi? Bunlar önemli yani bir başka devletin girip çıkarması ayrı konu, bizim ülkemiz de denetimsiz bana sorarsanız. Madem Kanada o kadar başarılı, Kanada da çok altın olduğu söyleniliyor. Bir tane ağaç kessinler o zaman. Bu iş öyle kolay değil bence” dedi.

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST