Zamlardan sonra hizmet sektörü zorda: “Kârdan feragat ederek hayatta kalıyoruz”

KALEM Farkıyla...

Zamlardan sonra hizmet sektörü zorda: “Kârdan feragat ederek hayatta kalıyoruz”

Zamlardan sonra hizmet sektörü zorda: “Kârdan feragat ederek hayatta kalıyoruz”

Çanakkale’nin başarılı ve tercih edilen işletmelerinden Akava Kafe-Restoranın işletme sahibi Burçak Aktaş, gelen gıda ürünleri, elektrik ve alkol ürünleri zamlarından sonra hizmet sektörünün yaşadığı zorlukları gazetemize anlattı. Vatandaşların tüketim alışkanlıklarının değiştiğini ve hizmet sektöründeki işletmelerinin çok zor durumda kaldığı ifade eden Aktaş, “Kardan feragat ederek yürütülen bir operasyon var” şeklinde konuştu.
Çanakkale’nin gözde işletmelerinden olan Akava Kafe-Restoranın işletme sahibi alkol ürünlerine gelen yüzde 47’lik ÖTV zamlarının kendilerini nasıl etkilediğini anlatarak, “Alkol konusunda yapmış olduğumuz ödemelerden kaynaklanan bir sorunumuz var. Eskiden biz haftada dört defa, üç defa ürün çektiğimiz toptancılara, 3-4 bin civarında ödeme yaparken, şimdi 14-15 bin lira gibi, haftalık bazda ise 60-70 bin liralık alımlar yapmak zorunda kalıyoruz. Otomatikman da bunu müşteriye satamıyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam bir Gross bira menüde 70 lira yazıyor. Utanıyorum bunu yazmaya.” İfadelerini kullandı.

“EN SONUNDA HEPİMİZ FAKİRLEŞTİK”
Gıda fiyatları, alkol ürünleri ile elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan ne şekilde etkilendiklerini anlatan Aktaş, “Etkilenmeme ihtimalimiz yok. Şöyle düşünün, bu kafe-restoranın rekor elektrik faturası 22 bindi. Kafe-restoran işletiyoruz bu arada, fabrika değil burası. 22 bin liralık elektrik faturası bizim rekorumuzdu. Ağustos ayı olduğu için havalar çok sıcaktı, soğutucular, eksi depolarımız vs. diyerek olabilir, yapacak bir şey yok dedik. Geçen ay elektrik faturası 16 bin lira geldi. Ona istinaden ben kilowat/saatten gelecek o yüzde 147 diye bahsedilen zammı, hesap makinesinde hesapladıktan sonra kapattım ve dedim ki, ‘Hesaplayıp moralimi bozmayayım’ dedim. Çünkü ne yaşanacağınız bilmiyoruz. Bir de şöyle bir şey var hizmet sektöründen kaynaklanan ciddi bir ciro kayıpları var. Biliyorsunuz, 8-9 ay boyunca kapalı kaldık. Çanakkale’deki çoğu esnaf arkadaşın da yüzde 98’i kira ödemeye devam etti. Hiçbirisine indirim bile yapmadılar. Bunlardan bir tanesi de biziz zaten. Çanakkale özelinde de ciddi kiralar ödüyoruz. Bağdat Caddesi’ndekine yakın kiralar ödüyoruz. Çanakkale merkezdeki işletmeler 40-50 bin lira kiralar vermek zorunda kalıyor. İstanbul Bağdat Caddesi’nde 60 bin lira olan kiralar, burada 45-50 bin lira seviyesinde ilerliyor. Bağdat Caddesi’nden günlük 1 buçuk milyon kişi geçerken, buradan 40 bin kişi geçiyor. Yani, hepimiz için zor bir süreç geçti. Üstüne bir de tabii devlet belli bir bakış açısına karşı durduğu için, bunu yüzde 37-40 gibi fantastik zamlarla hepimizin sırtına yükledi. Bu en çok da tüketiciye yansıyor aslında. Ben bir işletmeci olarak kömür madeni işletiyor olsam bile bir yerde, oradan kazandığım parayı, burada bira stoğumu eriteyim, 20 liraya aldığım birayı 20 liraya satayım diyemem ki. Biralarda 40 lira oldu haliyle. Şu Doğan Pastanesi’nde çalışan bir çocuk buraya gelip haftada bir kere kız arkadaşıyla birer bira içiyorsa, bu iki ayda bire dönecek mecburen. Hepimize yansıdı bu hepimiz fakirleştik en sonunda.” şeklinde konuştu.

“NİŞANTAŞI’NDA, ALSANCAK’TA DÜKKAN KAPATIYORLAR”
Mevcut fiyat değişimleri işletme içerisinde absorbe edemediklerini söyleyen Aktaş, “Fiyat farklarını biz absorbe edemiyoruz. Şöyle düşünün, eskiden bizim almış olduğumuz bir litre krema 8 liraydı. Şuan 36 lira. 8 lira olduğu dönemde, kremalı tavuk fiyatımız 20 lira civarındaydı. Şu anda 44 lira, 22 liradan hesapladığımda altı katına çıkartmam lazım, şu anda 120 liraya tavuk satıyor olmam lazım ki o dönemki karlılığımı elde edeyim. Ama öyle bir şey yapma fırsatım yok. Kardan feragat ederek giden bir operasyon var aslında. Bir de üstüne SGK maliyetlerinin binmesi vs., hizmet sektörü ciddi anlamda zorlanıyor şu dönemde. Benim kredi borcum olmadığı için ben rahatım. Ama kredi borcu olup da sıkıntılara düşen çok fazla arkadaşım var. Nişantaşı’ndaki, Alsancak’taki arkadaşlarım dükkân kapatıyorlar” dedi.
2 KAT FİYATLA AYNI KAR ORANI
Mevcut zamlardan dolayı müşterilerin tüketim ve eğlence anlayışlarının da son derece değiştiğini ifade eden, Akava Kafe-Restoran’ın işletme sahibi Burçak Aktaş, “Şöyle ki, bizim 52 masamız var. Örnek veriyorum işletmemizde biz 24 liradan bira satıyorken, 8 bin liralık anlık karımız olurdu. Şimdi bakıyorum, bira 40 lira olduğu halde yine 8 bin lira bantlarında bir karımız var. Yemek fiyatları iki katına çıkmış. Şuna bağlayacağım, insanların tüketim alışkanlığı bitmiş. Türk kahvesi içeyim ya da bir tane bira içeyim mantığındalar. Bu dönemde gerçekten öğrenci olmak da çok zor.” İfadelerine yer verdi.
VALİYLE GÖRÜŞTÜLER AMA…
Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler olarak eski Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yla görüştüklerini fakat pek bir sonuç alamadıklarını söyleyen Aktaş, “Biz zamanında eski Çanakkale Valisi OrhanTavlı’yla bir görüşme ayarlamıştık, Çanakkale’deki kafe restoran, hizmet faaliyetleri yürüten işletmeler adına. Diplomasi de en ufak bir problem yok. Sağ olsun, sayın valimiz bizi çok güzel şekilde ağırladı. ‘Sorunlarımızı çözmek için biz buradayız’ dedi. Ama realite de çok da bir adıma atılmadı açıkçası.” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST