“Zeytinyağı üreticisi mahvediliyor”

KALEM Farkıyla...

“Zeytinyağı üreticisi mahvediliyor”

“Zeytinyağı üreticisi mahvediliyor”

Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan zeytinyağı üreticilerinin, sahte zeytinyağı üreten kişiler ile ilgili sıkıntılı olduğunu belirterek, “Zeytinyağı üreticisi mahvediliyor. Gereği neden yapılmaz?” diye sordu.

Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan zeytinyağındaki sahteciliğe dikkat çekti. Balkan zeytinyağı üreticilerinin ortak derdinin bu olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu, “Bildiğiniz gibi geçen sene Çanakkale de ilk Zeytinyağı Festivalini düzenlemiş ve bu değerli ürünümüzü Dünya’ya ve Türkiye’ye tanıtmaya çalışmıştık. İkincisini düzenlemek için Zeytinyağı üreticileri ile görüşüyorum. Her birinin derdi aynı ASPIR Bitkisi ve gıda boyasından sahte Zeytinyağı üretilip Zeytinyağı diye milletinize satmalarından şikayetçiler. Soru: Devletimiz bu sahtekarlarla niye ilgilenmez, Milletimizin kandırılmasına ve Zeytinyağı üreticisinin emeğinin heba olmasına niye göz yumar? Bölgemiz zeytinyağı bölgesi, milletvekillerimiz bu sorunları dile getirmeyeceklerse zeytinyağı üreticisinin karşısına nasıl çıkacaklar. Her yerde hile var. Denetlemek ile mükellef devlet ve Kooperatifler niye görevlerini layığı ile yapmazlar? Yeter artık! Örnek vermek gerekirse; arılara glikoz şurubu yedirerek bal üretmek, kırmızı ete soya eti karıştırarak kıyma elde etmek, Antepfıstığı tozuna bezelye tozu karıştırmak, süte su katmak ve natürel sızma zeytinyağına ayçiçek yağı, mısırözü yağı, soya yağı, pamuk yağı ya da fındık yağı gibi farklı bitkisel yağlar ilave ederek elde edilen karışımı zeytinyağı adı altında satmak gibi eylemler tüketiciyi aldatmaya yönelik hileli eylemler sınıfına girmektedir. Gereği niye yapılmaz?” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST