Zorunlu hizmet ertelensin

KALEM Farkıyla...

Zorunlu hizmet ertelensin

Zorunlu hizmet ertelensin

Çanakkale Eğitim İş Yönetim Kurulu koronavirüs nedeni ile işsiz kalmış ya da mazeret belgesi için hastane vs. gidemeyen öğretmenlerin 2020 yılında sorun yaşamamaları için bazı konuları Bakanlığa ilettiklerini belirtti.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi koronavirüs nedeni ile öğretmenlerin sıkıntı yaşamalarını engellemek için Bakanlığa bazı konuları ilettiklerini içeren bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadeleri kullanıldı, “Bilindiği üzere zorunlu hizmet bölgesinde çalışmayan zorunlu hizmete tabi öğretmenler mazeretlerini beyan etmeleri halinde erteleme yapabilmektedirler. Bunun büyük bir kısmını da eş (aile birliği) özrü oluşturmaktadır. Erteleme yapmak isteyen öğretmenlerden her yıl mazeret belgeleri talep edilmektedir. COVİN-19 virüsü nedeniyle yaşanan süreçte birçok vatandaşın işsiz kaldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle işsiz kalmış ya da mazeret belgesi için hastane vs gidemeyen öğretmenlerin 2020 yılında sorun yaşamamaları için bir yıl süreyle belge talep edilmemesini, 2020 yılında resen atama yapılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını bakanlıktan talep ettik. Ayrıca; zorunlu hizmet bölgelerinde çalışacak öğretmenlere uygulanması gündemde olan ve 2023 vizyonunda da yer alan teşvik uygulamasının( mali, güvenlik, barınma, süre sonunda yer değiştirmede öncelik… gibi yöntemleri içerecek şekilde) hayata geçirilerek zorunlu hizmet bölgelerinin tercih edilir hale getirilip zorunlu hizmet zorunluluğu kaldırılması/minimize edilmesi yönünde çalışmalar yapılması sendikamızın bu güne dek her zaman dile getirdiği konular arasındadır. Ayrıca isteğe bağlı iller arası yer değiştirmelerde açılacak kadro sayısının arttırılması (norm durumları değerlendirilerek tüm münhal kadroların duyurulması) COVİN-19 nedeniyle yaşanan sorunlarda öğretmenlerin kendilerini daha güvende hissedecekleri, ailelerine sahip çıkabilecekleri/yardımcı olabilecekleri yerlere yer değiştirebilmeleri sağlanmış olacaktır”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST