Balıkçı barınağı istiyorlar “Meteoroloji uzmanı kesildik” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Balıkçı barınağı istiyorlar “Meteoroloji uzmanı kesildik” (videolu haber)

Balıkçı barınağı istiyorlar “Meteoroloji uzmanı kesildik” (videolu haber)


Geçtiğimiz hafta gerçekleşen fırtınalar sonrası tekne sahipleri zor anlar yaşamış, çoğu balıkçı teknesi ise hasar almıştı. Dardanos’ta bulunan teknelerin bir kısmında milyarlık hasar oluşurken birçoğu da tamamen kullanılamaz hale geldi. Dardanos sakinlerinden Hasan Yurt yaptığı açıklamada senelerdir dile getirdikleri balıkçı barınağı talebini yeniden yineledi.
Şiddetli fırtına geçtiğimiz günlerde Çanakkale’de neredeyse hayatı durdurma noktasına getirmişti. Fırtınadan en çok zarar gören kesim ise Dardanos tekne sahipleri oldu. Mağduriyetleri hakkında konuşan Dardanos sakinlerinden Hasan Yurt konu ile ilgili şunları söyledi, “Burada 45-50 hatta daha fazla tekne bulunuyor. Bunlar bir kısmı balıkçılık yapıyor, bir kısmı gezi için kullanılıyor. Ben teknemi iyi bağladım yeri iyiydi ancak diğer arkadaşların imkânı yoktu onun için de son fırtınadan bir önceki fırtınada üç tane battı. Batınca da bir yerlere vuruyor, kırılıyor. Bu fırtınada ise altı tane battı. O altı adetin dördü olduğu gibi kırık. İki tanesini yaptıracaklar diğer ikisi atıldı. Üç tane de ağ atan balıkçı arkadaşımız var. Onların da ağları kumun içinde perişan, üzerindeki mantarları alıyorlar. Kurşunları kesiyorlar, milyarlarca liralık zararları var. Dardanos sakinleri olarak artık senelerdir sinemize çekiyoruz, ‘ Ne yapalım kırıldı’ diyoruz, avunmaya çalışıyoruz, ama bir şeylerin yapılması lazım. Biz bir dernek kurma aşamasındayız. Bunu da bu Pazar tekrar toplantı yapacağız. Bu şekilde ilerlemeyi düşünüyoruz. Geçen sene pandemiden evvel bir toplantı yapmıştık. Tayini çıkan Çevre Müdürü vardı. O, ‘Tamam yapalım’ dedi. Pandemi patladı, onun tayini çıktı biz yine kaldık muallakta. Biz meteoroloji uzmanı kesildik neredeyse. Bakıyoruz fırtına varsa ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Bir de öyle bir şey ki 106 km falan verdi resmi siteler ama bu 120-130’a ulaştı geçen ki fırtınada. Barınaksız önüne geçilmesi mümkün değil”
İKİ YILDIR SONUÇSUZ KALIYOR
Bir dernek kurulacağını ve derneği başkanı olacağını belirten bir diğer Dardanos sakinlerinden Tayfun Öztürk ise iki yıldır konu ile ilgili mücadele verdiklerini belirterek, “Pandemi girdi araya. Biz bu aşamada bir oluşum gerçekleştirdik. Eski Çevre Müdürümüz Ömer Bolat ve Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile görüşmüştük. Ofisinde toplantı yapmıştık. Bütün dertlerimizi kendilerine anlattık. Bu sebepten dolayı denizin üzerinde tonozların ve teknelerin görünmesi hoş değil. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz, ama denizcilik adına özellikle Çanakkale’de hiçbir şey yapılmıyor. Biz buraya mendirek ya da tekne barınağı şeklinde bir yer istediğimizi yetkili kişilere ilettik. Ülgür Başkan’a da bu konuyu görüşmüştük. İki yıldır tabii ki sonuçsuz kalıyor. Siyasi görüş farklılıkları da araya girebiliyor. Bir sürü konuda sürüncemede kaldık. Bir sonuca da ulaşamadık. Bu konu ile ilgili bir dernek oluşturup, bu dernek çatısı altında mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST