Reklam
Bugün

Çanakkale lezzet haritası

15 Kasım 2023 - 15:59
TAKİP ETTAKİP ET

Çanakkale’desiniz; yemek için adres arıyorsunuz. Hiç dert etmeyin, sizin için “Çanakkale ve ilçelerinde nerede ne yenir” sorusuna yanıt aradık. Bulduk mu varın ona siz karar verin. Haydi buyurun Çanakkale lezzet haritasına birlikte göz atalım.

Çanakkale

Çanakkale’de balık yiyebilirsiniz ama biz sizi başka yere götüreceğiz. Kadir Usta’nın peynir helvasını bilmeyen yoktur ama ondan önce güzel bir köfte yemeye ne dersiniz. Yılların köftecisi; geç kalırsanız biten ve “köfte kalmadı” sözünü duyacağınız tek yer Köfteci Erdal’dır. Saat Kulesi Meydanında küçük bir dükkanda köftelerini özenle hazırlayan Erdal beyin köftesini test eden Çanakkale merkezde başka yer aramaz.

Köftenizi yedikten sonra şimdi üzerine tatlı yeme zamanı. Bunun için size iki adres önereceği. Biri herkesin bildiği gibi Kadir Usta. Kasaplar Çarşısı denilen yerde. Burada da gecikirseniz helva kalmaz;  akşam saat 16:00’a kadar gitmenizi öneriyoruz.

Peynir Helvası için ikinci önerimiz Uludağoğulları. Yalı Camisinin karşısında, küçük bir dükkan. Peynir Tatlısı biraz daha yağsız; tam olarak söylemek gerekirse çok ağır değil. Burayı da deneyebilirsiniz.

Tabi; nerede ne yerseniz yiyin Çanakkale’ye kadar gelmişken Çanakkale Lezzet Haritasında Yalova Restoran olmazsa  olmaz. Her daim taze balıkları, lezzetli mezeleriyle  kalitesini koruyan Yalova Restoran yaz aylarında terasıyla, kış aylarında şömine başında keyif seremonisiyle vazgeçilmez deneyimler sunuyor.

Çanakkale Lezzet Haritasında olması gereken başka bir lezzet noktası var. Son yıllarda adından sıkça söz ettirdiği Akol Otel’in terasında açılan Akol Balık Restoran da manzarası, meze çeşitliliği ile müdavimler yarattı. Rezervasyonsuz yer bulmanın neredeyse imkansız olduğu Akol Balık Restoran, genellikle akşamüzeri hareketleniyor.

Çanakkale Lezzet Haritasında tabi ki; bu kadar lezzet durağı yok. Çok daha fazlası var ama biz sizi mutlu edecek yemeklerin peşindeyiz. O nedenle Çanakkale Lezzet Haritasına mümkün olduğu kadar kısıtlı adresleri ekliyoruz. Yoksa hepsini eklemeye kalksak bu mümkün olmaz.

Çanakkale için bir uyarı yapalım; daha doğrusu olması gereken bir noktaya temas edelim ve ilçelerin yeme içme haritasına geçelim. Çanakkale son yıllarda çokça ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Pek çok kimse de Çanakkale’yi yaşayacağı il olarak seçiyor. İşte tam da bu nedenlerden dolayı Çanakkale artık “Çanakkale Yemekleri Restoranı” açmalı. Bunu da Kültür Bakanlığı, Valilik, Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları ile ortaklaşa yapmalı. Burada amaç Çanakkale’ye özgü yemek lezzetlerini tanıtmak, sunmak olmalı. Kesinlikle kar amacı güden bir işletme olmamalı; ancak o zaman sürdürülebilir kaliteyi sağlayabilir.

Peki bu mümkün mü ?

Belki…