Onlar şimdi ne yapıyor ?

KALEM Farkıyla...

Onlar şimdi ne yapıyor ?

Onlar şimdi ne yapıyor ?

Var mısınız şöyle bir 40 yıl geriye gidelim bakalım kim ne yapıyor? Siyaset hayatına nokta koyduktan sonra hayatını ne yönde ilerletmiş?

Siyasi partilerin tamamı, koltuktan inmiş olan partili arkadaşlarını oldukları yerde unuturken Ak Parti tam aksine yeni görevler veriyor. Doğru veya yanlış; parti bu görevlendirmelere ‘birikiminden faydalanmak’ olarak bakıyor olabilir. İşin o kısmı bu atamaları yapan karar mercileri.

Biz bir dönem milletvekilliği yapmış isimlere odaklanarak ‘şimdi ne yapıyorlar’ sorusuna yanıt aradık. Siz aday olup da kazanamayan veya aday adayı olanların şu anda nerede ve ne yaptığını farklı kaynaklardan öğrenebilirsiniz.
Buyurun sizin için kaleme aldığımız ‘şimdi ne yapıyorlar’ sorusunun yanıtı.

Cumhur Ersümer: Başbakan Yardımcılığı ve Enerji bakanlığından sonra Ankara’da kalmaya devam etti. Hukukçu milletvekili şu sıralar, kendi ofisinde danışmanlık hizmeti yürütüyor. Yılda en az bir kez eski siyasi arkadaşlarıyla bir araya gelerek bağlarını sürdürüyor. Ersümer 3 dönem Çanakkale milletvekilliği yaptı.
İlker Genlik: Allah sağlıklı uzun ömür versin. Ağır bir ameliyat geçirdi. Milletvekilliği bittikten sonra Çanakkale’de Anap’a İl Başkanlığı yaptı. Bu sırada aynı zamanda ticaret yapmayı tercih etti. Şu sıralar, milletvekili emekli maaşı ile hayatını sürdürüyor.

Ayhan Uysal: 2 dönem Anap’tan Çanakkale milletvekili olarak Ankara’da Çanakkale’yi temsil etti. İnşaat mühendisi olan Uysal siyasetten sonra devlet kadrolarında yer almadı. 2003 yılında vefat etti.
Mümin Kahraman: Vefat eden milletvekili, siyaseti bıraktıktan sonra milletvekili emekli maaşı ile yaşamını sürdürdü. Anavatan partisi, bu milletvekilinin siyasi birikiminden faydalanmayı düşünmedi.

Hamdi Üçpınarlar: DYP kurucusu ve GİK üyesiydi. KiT komisyon başkanlığı yaptı. Daha sonra Çevre Bakanı olarak hizmetini sürdürdü.. Kendisi Çanakkaleli olmasa da pek çok siyasetçiden daha çok Çanakkaleli olmayı başarmış bir milletvekili. Evi Çanakkale’de ve onca devlet tecrübesine rağmen milletvekilliği bittikten sonra devlet kadrolarında yer almadı. Milletvekili emekli maaşı ile hayatını sürdürüyor. 2 dönem Çanakkale milletvekilliği yaptı.

Nevhel Şahin: Anap’ta başladığı siyasi hayatını DYP’de sonlandırdı. Eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın Demokrat Merkez Partisine geçen Nevfel Şahin, 1991 yılında DYP bu parti ile koalisyon kurdu. DMP İl Başkanı olan Nevfel Şahin, tercihli sistem sayesinde 8 adaydan biri oldu. Tercihli sistem avantajıyla Şahin Çanakkale milletvekili seçildi. 3 dönem Çanakkale’yi mecliste temsil etti. DYP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Siyasete girmeden önce ticari hayatı olan Şahin Milletvekilliğinden emekli oldu ve devlet kadrolarında yer almadı.

Rahmi Özer: Çan’da ticaret yaparken DYP’den milletvekili adayı oldu ve DYP o yıl Çanakkale’den tulum çıkardı. DYP Çanakkale’den 4 milletvekili ile meclise gitti. Özer milletvekilliğinden emekli oldu.
Süleyman Ayhan: Öğretmen kökenli milletvekili DYP’den seçildikten sonra Ankara’da çalışmalar yaptı. Tercihli sistem sayesinde Çanakkale’de en çok oyu alan milletvekili oldu. Ayhan, Çanakkale’de ve milletvekilliğinden emekli.

Hikmet Aydın: DSP’den Çanakkale Milletvekili adayı gösterildi. Bir dönem milletvekilliği yapan Hikmet Aydın daha sonra DYP’ye katıldı. Bir süre sonra Anap saflarında olamyı tercih eden Hikmet Aydın sonra bu partiden de istifa etti. Kendisi Milletvekilliğinden emekli ve Çanakkale’de yaşıyor.

Ahmet Küçük: CHP’den 3 dönem Çanakkale Milletvekilliği yaptı. Bigalı ve parti içinde güçlü isimlerden biriydi. Tabanın ivmesiyle Ankara’da Çanakkale’yi temsil etti. Milletvekilliğinden emekli olan Küçük, siyaset yaptığı dönemde ticari denemesi olsa da başarılı olamadı.

Sadık Kırbaş: Akademisyen, DSP’den milletvekili seçildi ama sanki bu işin ona göre olmadığının farkına varmış görünüyordu. Hukukçudur. Vekilliğinden sonra devlette görev almak yerine akademisyenliğe devam etmiştir. Okan Üniversitesi kurucu rektörü olmuş ve ardından görevini devretmiştir ama halen bu üniversitede öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Milletvekilliğinden emekli olmuştur.

Sıtkı Turan: MHP’den milletvekili seçildi. MHP camiasının Sıtkı hocasıydı. Taban, onu o kadar çok seviyordu ama elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Balıkesir –Edremit arasında geçirdiği trafik kazasında cenazesi araçtan 2 saatte ancak çıkarılabildi. Seçildikten 8 ay sonra hayatını kaybeden Turan’ın milletvekilliğinden emekli olmadığını düşünüyoruz.

İbrahim Köşdere: Ak Partinin kurucu İl Başkanı olarak siyasete girdi ve ardında da Milletvekili adayı oldu. Köşdere liste başı adayı olmayı beklerken 2. sıradan aday yapıldı. İş insanı olan Köşdere, daha sonra Ak Partiden ayrılan Abdüllatif Şener’in kurduğu partiye katıldı ancak bu parti umut vadetmedi. Köşdere milletvekilliğinden emekli oldu. Biga, İstanbul ve Alanya’da turizm ve üretim sektöründe iş yapmaya devam ediyor.

Mehmet Daniş: Hukukçu milletvekili, 3 dönem Çanakkale’yi mecliste temsil etti. Milletvekilliği bittikten sonra Tarım Bakan Yardımcılığı koltuğuna oturdu. Bir süre diş kliniği ile sağlık sektörüne giriş yaptı. Şu anda RTÜK üyesi olarak görev yapıyor.

İsmail Özay: Çanakkale Belediye Başkanı iken milletvekili adayı olmuş ve Ahmet Küçük ile birlikte Çanakkale’yi Mecliste temsil etmişti. 1989 yılında Belediye Başkanı olan Özay, 2022 yılında milletvekili seçildi. Özay ismi, Cumhurbaşkanı Özal’ın geçişi sırasında ayağa kalkmadığı iddiası ile anıldı..ve tabi yaptığı konuşma ile hakaret ettiği iddiaları epey konuşuldu. Çanakkale’de çöplerin Vivaldi’nin dört mevsim’i ile toplanıyor olması da epey konuşulmuştu. Özay milletvekili emekli maaşı ile hayatını sürdürüyor. Kendisi inşaat mühendisi olduğu için bu işleri de yürütüyor.

(Özay bir açıklamasında milletvekili emekli maaşlarının haram olduğunu ve halkın parası olduğunu açıklamış, ardından ‘ben Belediye Başkanlığından emekli oldum. Benim emekli hakkım bu. Vekillikten gelen miktarı cebime koymam, koymuyorum’ demişti)

Müjdat Kuşku: Kale Grubunun adayı olarak konuşuldu. Ak Partinin sadece bir dönem milletvekilliği yapan ismi İller Bankası kontrolörlüğü yaptı. Milletvekilliğinden emekli ve Çanakkale’de yaşıyor.

Mustafa Kemal Cengiz: Şiir okuyarak Milletvekili oldu. Sıtkı Turan’dan sonra MHP’nin şiir okuyan milletvekili olarak anıldı. Ezine Sivil Savunma memuru iken siyasete atılan Cengiz 2 dönem Ezine Belediye Başkanlığı yaptı. 2007 yılında yapılan seçimlerde MHP milletvekili olarak meclise gitti. Cengiz de eski vekil Sıtkı Turan gibi ağır bir kaza geçirdi ve bir ayı aşkın süre hastane de kaldı. Cengiz, milletvekilliğinden emekli oldu.

İsmail Kaşdemir: Bir dönem Ak Partiden milletvekili oldu. Sonraki seçimlerde listede kendine yer bulamayan hukukçu Kaşdemir, bir dönem Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri olarak görev yaptı ve ardından Gelibolu Alan Başkanı olarak atandı. Halen bu görevini sürdüren Kaşdemir henüz milletvekilliğinden emekli olmadı.

Ali Sarıbaş: 4 dönem Çan’ın CHP’li Belediye Başkanı olarak görev yaptıktan sonra milletvekili adayı oldu ve meclise giden 2 CHP’liden biri oldu. Sarıbaş, milletvekilliğinden emekli oldu ve Çanakkale’de yaşıyor.
Serdar Soydan: Müteahhit iş insanı Serdar Soydan CHP’den Çanakkale Milletvekili seçildikten sonra CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi oldu. Milletvekilliği bitmiş olsa da halen bu görevini yürütüyor. Soydan, milletvekilliğinden emekli ve aktif olarak siyasi hayatını sürdürüyor.

Ayhan Gider: 10 yılı aşkın aralıksız İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği koltuğunda oturan Gider Ak Partiden milletvekili olarak meclise gitti. Ziraat mühendisi olan gider, sonraki dönemde aday olmadı ancak Belediye Başkanlığına partisinden aday gösterildi. Seçimi kaybeden Gider, milletvekilliğinden emekli oldu. Çanakkale’de yaşayan eski milletvekili Partisinin Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Bülent Öz: CHP’den milletvekili olarak meclise gitti. Mecliste Muharrem İnce ile hareket etse de sonradan bu yolu terk ederek Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldı. Muharrem İnce ile hareket ettiği için 2.dönem tasfiye edildiği söylense de Çan belediye Başkan adayı yapıldı ve seçimi kazandı. Son dönem Çan Belediyesine yapılan operasyon ile görevden alındı ancak, CHP ve Öz bunun bir itibar suikasti olduğunu söylüyor. Bülent Öz Çan’da yaşıyor.

Kürşat Tuna: 3.defa MHP’nin milletvekili aday listesinde yer alan Kürşat Tuna bu kez Milletvekili olarak meclise gitti. Daha sonra MHP ile arasında tatsız gelişmeler yaşandı. İş insanı Tuna, hayatına Çanakkale’de devam ediyor. Milletvekili emekliliği bulunmuyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST