Cengiz'in Kazdağları'ndaki yeni hedefi Bayramiç' organik köyü...

Cengiz Holding para için dağları, tarım arazilerini, meralarını talan etmekten geri durmuyor. Cengiz bu kez de Kaz Dağlarinin organik köyüne göz dikti.

12 Kasım 2023 - 00:08
Güncelleme: 25 Şubat 2024 - 12:17
TAKİP ETTAKİP ET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Şehir efsanesi mi gerçek mi ?
Şehir efsanesi mi gerçek mi ?

Kazdağları’nın yüzde 79’u maden ruhsatlarıyla kuşatılmışken yeni bir kuşatma haberi Cengiz Holding’den geldi. Çanakkale Bayramiç’in Yanıklar Köyünde Cengiz, Feldispat madeni açmak için ÇED süreci başlattı.

Kazdağları ekosistemini tahrip edecek olan son kuşatmanın büyüklüğü 605 hektar. Orman ve özel mülklerden oluşan proje 10 yıl süreyle patlatmalı açık ocak olarak işletilmek isteniyor.

Yılda 3.500 ton pasa çıkacak

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulan proje bilgilerine göre şirket ocak açmak için 9 milyon 500 bin lira harcayacak. Kazdağları sınırlarında bulunan Yanıklar Köyü merası içinde 605 hektarlık ruhsat alanının 6,16 hektarlık kısmında faaliyet gösterecek.

Proje onaylanırsa ilk yapılacak olan iş, bölge tamamen traşlanacak ve ayda bir kez olmak üzere patlatmalı açık ocak işletilecek. Ocağın uzaklığı Yanıklar Köyüne kuş uçuşu 360 metre, Hacıbekirler Köyüne ise 1,9 km. Cengiz’in Bakır Maden sahasına ise Felispat Ocağı kuş uçuşu 3.5 km. Cengiz Holding bir taşla iki kuş vurmayı hedefliyor.

Orman Genel Müdürlüğünden alınacak izinlerden sonra bölgedeki ağaçlar kesilecek ve satılacak. Proje’de ne kadar ağacın kesileceği belirtilmezken yılda 10 bin ton cevher çıkarılması planlanmış. 10 bin ton cevher çıkarmak için şirket yılda 3.500 ton pasa da açığa çıkacak ve o bölgede depolanacak.

Feldispat ocağı Yanıklar Köyüne kuş uçuşu 350 metre. Açılmak istenen ocak alanının bir kısmı köylüye ait tarım arazisi, bir kısmı ise orman alanı. Köylü arazisini satmak istemezse kamulaştırma yoluyla alınacak. 

16 personel çalışacakmış

Açık olarak işletilecek ocakta 16 personelin çalıştırılacağı belirtiliyor. Yıllık su kullanımı net olarak verilmemiş ancak “günlük tüketimi 23.234 m3 harcanabilir” denmiş. Şirket suyu DSİ’den almayı planlamış. Bu hesaba göre yılda minimum 8.500 ton tüketilecek.

605 hektarlık ruhsat alanında çok sayıda özel mülk var. Tarım arazilerinin yanı sıra ormanlık alana da sahip olan ruhsat sahasındaki şahıs arazilerinin satın alınması veya kamulaştırılması sağlanacak.  297, 298, 299, 293, 291, 292, 296, 295, 301, 300, 287, 286, 303 ve 304 parsellerde bulunan şahıs arazilerinin tamamı tarım arazisi olarak görünüyor. Muhtemelen bu araziler ya satın alınacak ya da kamulaştırılacak.

Maden su teminini Bakır Madeni ile aynı yerden yapmayı planlıyor olabilir çünkü, Feldispat Ocağının yakınında ihtiyacı karşılayacak yeterli su kaynağı bulunmuyor.

Çanakkale Valiliği ÇED sürecini başlattı

Proje Çanakkale Valiliğine sunulmuş ve ÇED süreci Valilik tarafından başlatılmış

“Proje dosyası Truva Bakır Maden tarafından yapılması planlanan 20050053 ruhsat numaralı sahada Feldispat Ocağı projesi ile ilgili olarak Çanakkale Valiliğine sunulmuş ve Valilik  “P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 16. Maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED süreci başlatılmıştır” diyerek kuşatmaya izin vermiş.

Cengiz Holding, Proje dosyasının “Kümülatif Etki Değerlendirme” bölümünde ÇED alanı etrafından mevcut durumda yada gelecekte benzer proje bulunmadığını belirtmiş. Oysa Hacıbekirler ve Halilağa Köyü merasında bulunan kendi projesini yok saymış ve göstermemiş.

Köyün havası son derece temiz. Kitlesel turizmin pençesine yakalanmamış, taş yapı evleriyle betona teslim olmamış; gerçekten de az bulunur Kazdağlarının eteğinde bir köy. Özellikle  dağlardan getirilen içme suyunun inanılmaz olduğu söyleniyor. 

Kazdağları Kardeşliği Yanıklar Köyünde sunum yapacaktı

Kazdağları Kardeşliği son dönemin etkin mücadele eden bir oluşum. Çok sayıda doğa tutkununun içinde olduğu Kazdağları Kardeşliği, Truva Bakır’da olduğu gibi Yanıklar Köyüne 350 metre mesafede Feldispat Madeni çıkarmak için harekete geçen Cengiz’i durdurmanın yollarını arayan doğa koruyucuları.

Geçtiğimiz Perşembe akşamı Yanıklar Köyünde sunum yapmak isteyen Kazdağı Kardeşliği, Köy Muhtarı Ömer Can’ın izin vermemesi üzerine, köylüyü bilgilendiremedi. Muhtar Can’ın, “toplantı yaparsanız jandarmayı ararım” çıkışı üzerine Kazdağları Kardeşliği bilgilendirme toplantısını yapamadı.

İmamoğlu Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Bayramiç Yıldırım Akbulut Meydanında halka hitap ediyor.

Kazdağlarının köylerinde yaşayan Kazdağları Kardeşliği üyeleri Yanıklar Köyünde açık ocak olarak işletilmek üzere Çanakkale Valiliğin başvuran Cengiz Holdin”in Feldispat Madeni projesine karşı kamuoyu oluşturmak için çalışıyor.

Patlatma yöntemiyle çıkarılacak Feldispat Madeninin doğayı tahrip edeceğini ve tarım arazilerinin kullanılamaz hale geleceğini söyleyen Kazdağları Kardeşliği, Cengiz Holding’in bu toprakları terk edene kadar mücadeleyi bırakmayacaklarının altını çiziyor. Bölgenin tahrip edilmesine, ekosistemin insan eliyle bozulmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Kazdağları Kardeşliği üyeleri “sahada ve hukuk önünde mücadelemiz sürecek” diyor.

Öte  yandan seçim öncesi Bayramiç’te miting düzenleyen İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Kazdağlarının korunmasını isteyen gurup, instagram sayfalarından yaptıkları paylaşımda  sözler alındığını belirtmişlerdi. Ayrıca birlikte mücadele  için İmamoğlu’nun destek  olacağına işaret etmişlerdi.

Türkiye’nin ilk ve tek organik keçi çiftliği

Yanıklar Köyü; her hangi bir köy değil. 40 yıldır zehirli atıklara maruz kalmamış, organik tarıma ve yatırımlara elverişli topraklara sahip. Bozulmamış, taş evleriyle ve doğasıyla, suyuyla özel bir köy. Kitlesel turizmin hücumuna uğramamış ender köylerden biri olan Yanıklar Türkiye’nin ilk ve tek  Avrupa Sertifikalı Organik Keçi Çiftliğine sahip.

İki otel ile müdavimlerine hizmet veren Yanıklar Köyü’nün çok sayıda ünlü gizli hayranı var. Ünlü Spor adamları, sanatçılar gizlice geldikleri bu köyde adeta arındıklarına vurgu yapıyor.

Dağ köyü olma özelliğini yitirmemiş, taş yapısal evleri korunmuş; betondan yüzde yüz kaçınılmış, sokakları yüzyıllar  öncesinde olduğu gibi ve halen eşsiz bir havaya sahip.

Yanıklar Köyü Kazdağlarının eteğinde dağ köyü olmasının da ötesinde bir yer.

Feldispat nedir, nerede kullanılır ?

Feldspat cam, seramik, kaynak elektrotları ve boya sanayisinde kullanılan önemli bir endüstriyel hammaddedir. Özellikle sodyum ve potasyumlu feldspatlar olmak üzere, dünya feldspat üretiminin % 60'ı cam, %35'i seramik sanayiinde, %5'i kauçuk, plastik ve boya sanayilerinde dolgu malzemesi olarak kullanılıyor.

Emre Ergamalıoğlu
6 ay önce

Kapitalizm gene iş başında..

Emre
6 ay önce

Onlar yalnizca para düşünür. Talan ve yalan hayatlarının özünü oluşturur.