Şehir efsanesi mi gerçek mi ?

29 Eylül 2023 - 14:00
Güncelleme: 29 Eylül 2023 - 15:45
TAKİP ETTAKİP ET

Hep bir şehir efsanesi gibi konuşulur. Yıldız Holding’in patronu, dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Murat Ülker, helikopteri ile Yeniceye geliyor. Oradaki göletin yanına iniyor ve Yenice’de Taşlar Pastanesinin dillere destan dondurmasını yiyor ve gidiyormuş. Hatta, dondurmanın yaratıcısı Hikmet beye ‘gel bunu fabrikasyon üretelim, Ülker markası satsın’ dediği dilden dile dolaşıyordu.

Sadece Murat Ülker mi. Kale Grubunun kurucusu duayen iş insanı rahmetli Hacı İbrahim Bodur da sadece bu dondurmayı yermiş. O da yetmez eski bakanlardan Mustafa Cumhur Ersümer de bu dondurmanın tiryakisiymiş.

Diller destan üne sahip Yenice’nin dondurmasını bir kere tadan bir daha vazgeçemiyor. Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Recep Tayyip Erdoğan, Mesut Yılmaz, Kürşat Tüzmen, Ahmet Nazif Zorlu, Hülya Avşar, Muazzez Abacı, Şenol Güneş..

Say say bitmiyor. Hikmet Taş’ın dillere destan acayip tada sahip tescilli Yenice Dondurmasını keşfetmeyen çok az kişi var. Keşfeden o tatdan bir daha vaz geçemiyor. Peki bu kadar insan niye bu dondurmayı tercih ediyor. Memlekette başka dondurma mı yok. Gel sana ülke genelinde zincir dondurma satış reyonları kuralım tekliflerine Hikmet Taş hep neden hayır dedi.

Peki ama bu dondurmayı özel yapan ne ?

Hikmet Taş,  Yenice’den kalkıyor ve Yozgat’ın  Yozgat’ın  Akdağmadenine, Kastamonu’ya gidiyor ve oralardan salep topluyor. Aldığı salepleri su değirmeninde özenle hazırlıyor. Öncesinde değirmen taşını pirinç öğüterek temizliyor.

O da yetmiyor. Süt aldığı kişileri tanıyor. Keçileri sağmadan önce sabah biraz gezdirin diye de tavsiyede bulunuyor. Sağım yapmadan önce keçilerin memelerinin yıkanmasını istiyor. Sağım elle olsun diyor. Keçi hastaysa sağmayın diye de tembih ediyor.

Tabi Yenşce Dondurmanın sırları bu kadar değil ama biz asıl Murat Ülker efsanesini merak ediyoruz. Gerçekten Murat Ülker Yenice’ye helikopteri ile geliyor ve orada Hikmet Taş’ın dondurmasını çoluk çocuk yiyor mu.

Hadi gelin bu işin aslını Hikmet Taş’ın kendinden dinleyelim.