1 Kasım dünya vegan günü olarak kutlandı…

KALEM Farkıyla...

1 Kasım dünya vegan günü olarak kutlandı…

1 Kasım dünya vegan günü olarak kutlandı…

1 Kasım Dünya Vegan Günü 1994 yılından bu yana kutlanıyor. İlk defa İngiltere’de Vegan Topluluğu’nun 50’nci kuruluş yıldönümü anısına kutlanan 1 Kasım Dünya Vegan Günü ve geleneksel hale geldi.

Ülkemizde de hem vejetaryenlerin hem de veganların sayıları gün geçtikçe gittikçe artmakta. Vicdani veya etik, politik bir tavır ya da sağlık sebebi ile pek çok kişi vejetaryenliği veya veganlığı tercih etmekte.
Vegan kelimesi, 1944 yılında ElsieShrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiş. Veganizm, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünlerin kullanımını da reddeder.” Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi sebepler olsa da; en büyük neden, hayvanlara saygıdır.
Nohut, mercimek, bezelye, fasulye, barbunya, sebzeler, tüm yeşil bitkiler, soya ürünleri, işlem görmemiş kuruyemişler (ceviz, fıstık, badem, fındık vb.), kuru meyveler, bitkisel yağlar (zeytin ve zeytinyağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, fıstık yağı, fındık yağı), tahıllar (pirinç, yulaf, kinoa, kuskus, bulgur, mısır vb.), bitter çikolata, tofu, soya ürünlerini tüketen veganlarda dönem dönemvitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir. Rutin sağlık kontrolleri yapılarak ,hayvansal gıdalardan elde edilen B12 vit. takviye olarak verilebilir.
Vegan beslenenlerin bitkisel besin tercihleri farklı inanışlara göre şekilleniyor. Bazı veganların beslenmesinde sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alıryor bazıları sadece tahıl ürünleriyle besleniyor. Yalnızca meyve ve botanik olarak meyve sayılan sebzelerle beslenen gruplar var.
Vegan beslenme piramidinde su büyük önem taşır. Günde en az 8-10 bardak su tüketmek gerekir. 3-5 porsiyon sebze ve 2-4 porsiyon meyve yenebilir. Tahıllar 6-11 porsiyon tüketilebilir.
Türkiye de vegan sayısı her gün artmaktadır bu nedenle ürün çeşitliliği ve ürün satışı yapan yerlerin sayısında da artış gözlenmekte.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST