10 temel hata ve çözümleri

KALEM Farkıyla...

10 temel hata ve çözümleri

10 temel hata ve çözümleri

HATA:7 Çalışamadan önce, çalışma esnasında veya sonrasında çok az su içilmesi: Taekwondocular çalışmaları esnasında çok yüksek aerobik ve anaerobik yüklenmeye maruz kalırlar. Çoğu acemi sporcular, terleyince su kaybının yerine konulması gerektiğini bilmezler. Bilhassa antrenman esnasındaki su alımının gereksiz ve midelerini dolduracağından zararlı olduğunu sanırlar.
ÇÖZÜM:7 Çalışmadan önce, çalışma sırasında ve sonrasında sporculara bol su içilmesi telkin edilmeli ve bu antrenör tarafından zorlanmalıdır. Her yarım saatte bir su bardağı dolusu su içilmesi şarttır. Sporculara Çalışma esnasında özellikle su içirtilmeli ve bu şekilde antrenmana alışmaları sağlanmalıdır.
HATA:8 Gereksiz yere fazlaya kaçmak: Çoğu sporcular bu sıkıntı içine çok düşerler. Torbaya veya eldivenlere aşırı derecede yumruk tekme atarlar, kendilerini gereksiz yıpratırlar. Antrenmanın bir üst sınırı vardır. Gereksiz sayıda çok tekme atmak iyi antrenman değildir. Belli       bir sayıdan sonra tekmelerin ve yumrukların çok zayıf ,çirkin çıkmaya başladığını görürsünüz. Aşırı çalışma beraberinde krampları ve sakatlanmaları beraberinde getirir.
ÇÖZÜM:8 Çalışmada fiziksel kapasiteyi aşırı zorlama, ruhi yorgunluk ve bitkinliği oluşturur. Yapılan çalışma  son çalışma değildir. Enerjiyiileriki çalışmalara saklayarak ve tekniklerde aşırılığı değil doğru yapmayı hedef edinerek çalışma şarrtır.100 tane neoryo-chagi atmak marifet değildir. Çünkü tekmeler 25 ten sonra bel seviyesinin üstüne çıkmaz. Bu nedenle 100 tane gereksiz tekme atma yerine 50 tane atmak ama doğru bir teknikle atmak en iyisidir. Ruh sağlığı açısından da bu şarttır.
HATA:9 Sadece fovori olan teknikleri çalışmak hastalığı: Çalışmada sporcuların önemli hatalarından biride budur. Sporcular iyi yaptıkları teknikleri bol çalışırlarken veya antrenman müsabakalarında kolay ve basit teknikleri çok yaparlar iken, zayıf oldukları, geliştirmeleri gereken tekniklere pek girmezler. Antrenman müsabakaları düz tekmeler üzerine kurulmuş basit müsabakalar olarak geçerli bu sporcunun kendi kendisini aldatmasından başka bir şey değildir.
ÇÖZÜM:9 Çalışmalarda her tekniği sağlı sollu ayaklarla iyi çalışmak gerekir. Sporcunun zayıf olduğu teknikler zayıf olduğu tarafıyla( ayağı veya yumruğu) özel olarak belli seanslarda ele alınmalıdır. Antrenman müsabakalarında her tekniği yaparak o tekniğe alternatif tekmelerin ve kontraların ne olacağı önceden bilinmelidir. Çünkü gerçek müsabakalarda hiç ummadığınız kontralarla karşılaşabilirsiniz. Antrenmanlarda bu teknikle üzerine çalışmaz işin kolayına kaçarsanız bu sizi müsabakalarda ciddi hezimetlerle karşı karşıya getirir.
HATA:10 Haftada bir veya iki gün çalışmak: Çoğu sporcular haftada bir veya iki gün çalışma ile müsabakaya hazırlanıyorlar ve kendilerine aşırı güveniyorlar. Şampiyon olmak için böyle basit çalışma süreleri yeterli değildir. Bir  gün çalışılıp altı gün dinlenilmez. Siyah kuşak ve büyükler seviyesinde son derece yetersiz antrenman çalışması başlamakta  büyük sporcular nedense antrenmanları daha fazla kaytarmaktadırlar.
ÇÖZÜM:10 Haftada en az 4 gün ,günde 3 saat çalışılmalıdır. Müsabaka öncesinde bu çalışma periyotları arttırılmalıdır.Taekwondoda ilerledikçe çalışma süre ve periyodu artmalıdır. Tıpkı bir öğrenci üniversite de daha fazla çalışırsa ,taekwondodada böyle olmalı gelişme sağlandıkça çalışma sertleşmelidir.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST