10 temel hata ve çözümleri

KALEM Farkıyla...

10 temel hata ve çözümleri

10 temel hata ve çözümleri

HATA:3 Acelecilik: Çoğu düşük seviye sporcular. Antrenmanlarda veya salon içi müsabakalarda çok aceleci davranırlar. Yüksek seviye sporcularının performans ve gücünü bir anda göstermek isterler, onların kötü bir taklitçisi olurlar.Taekwondodasürat ve çabukluk demek çok kısa bir sürede dokuz-on tekniği ardı ardına atmak değildir. Taekwondodasürhat ve çabukluk tekniği kontra atak yemeden rakibe tekme atabilmek veya rakibin tekniğinin içinde kontra vurabilmektir. Bu aceleci tavır tekniklerin kötü yapılmasının ve sakatlanma riskinin artmasının başlıca sebebidir.
ÇÖZÜM:3 Sporcuların antrenmanında yeni bir teknik öğretilirken, öncelikle tekniklerin yavaş ve ağır  olarak icra edilmesini isteyiniz. Hareket tekniğe uyun hale gelince hız faktörünü geliştiriniz. Bu onların bir hareket öğrenirken sabırlı olmalarını ve her şeyi adı adım adım öğrenmelerini sağlar.
HATA:4 Aşırı ve çok hızlı esnetme:Bilhassa yaşlı sporcular için büyük bir problemdir ama çok sık yapılan bir hatadır.Taekwondoya geç başlamış ve müsabık olma yaşını geçmiş ileri yaş sporcuların esneklik kazanmaları zordur. Bu kişilerin diğer sporcularla beraber aynı esneklik çalışmalarına girmeleri büyük hatadır.Tendon ve kas liflerinin kopma ve yırtılmalarına neden olunur. Her çalışma sonunda ağrı ve sızılarla salonu tekerdelerdi buda bir süre sonra taekwondoyuterk etmelerine neden olur.
ÇÖZÜM:4 Bu kişiler evde veya ofislerinde ayaklarını açma veya diğer esneklik becerilerini test etmeleri salonda ona göre bir çalışma yapmaları gerekir. Eğitmen bu tür sporcuların esnetme eksersizlerini çok iyi ısındıktan sonra ve diğer esnek sporculardan ayrı olarak yaptırmalıdır. Bu esnetme asla kas ve tendonları zorlamamalı ve uzun zaman dilimine yayılmalıdır. Gerekirse ilk planlamada bu tür çalışmalar fazla zorlanmamalı yapılmamalıdır. Çünkü üst seviye sporculara özenen bu kişiler ,onları kopya etmeye çalışmakta buda  sakatlanmalarına veya antrenmandan ters verim alınmasına neden olmaktadır.
HATA:5 Nefeslerini aşırı tutmaları veya nefes alışlarını aşırı abartmaları:Yeni başlayan sporcular bu hatayı sık sık yaparlar ve başları döner ve sersemlerler. Bilmeden enerji seviyelerini azaltmış   ve konsantrasyonlarını bozmuş olurlar.
ÇÖZÜM:5 Gevşemek, hareket ederken tekniğin başında nefes almasını ve yumruğun, tekmenin veya blokların  en üst seviyesinde nefes vermesini öğrenmek gerekir. Göğüs seviyesinden değil, mide seviyesinden nefes alıp vermesinin pratiğini sürekli çalışmak ciğerlerimizin tüm loblarının nefes alıp vermeye katılması için özel çalışmalar yapılmalıdır.
HATA:6 Temel teknikleri öğrenmeden ileri seviye tekniklere çalışmak: Bu önemli hatayı acemi değil çoğu üst seviye sporcuda bile görmekteyiz. Temel hareketleri öğrenmemenin sonucu son derece zayıf yumruklar, tekmeler ve bloklar yerine getirilir.
ÇÖZÜM:6 İleri tekniklerin tüm blokları ve temel duruş teknikleri sporculara ısrarla öğretilmelidir. Bu temel pozisyonlar sporculara sıkıcı gelse bile taekwondonun temeli olan bu prensipten asla vazgeçilmemelidir. Temel teknikler için özel zaman ve çaba harcamalıdır. Temel teknikleri zayıf olan sporcuların bulunduğu bir salondaki çalıştırıcı hiçbir zaman olumlu puan alamaz.

DEVAMI HAFTAYA (2)

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST