10 yıl sonrasını düşünemiyorum

KALEM Farkıyla...

10 yıl sonrasını düşünemiyorum

10 yıl sonrasını düşünemiyorum

Pandemi belasıyla boğuştuğumuz bu günlerde pazartesi günü okullar uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başladı. Yetkililer okullarda gerekli önlemlerin alındığını söylemesine rağmen bazı öğretmenler önlemlerin yetersiz olduğu görüşündeler. 300 bine yakın öğretmenin de aşı olmadığını unutmamak gerekir. Öğretmenlerin neden aşılarını olmadıklarını anlamış değilim. Büyükşehirlerdeki öğrenciler 35-40 kişilik sınıflarda öğrenim görmeye çalışırken bu hareketliliğin vaka sayılarını nasıl etkileyeceğini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Okulların açılmasıyla birlikte Çanakkale kent merkezinde mesai saati başlangıcı ve sonrasında trafik sorunu yaşanmaya başladı. Bundan 3-4 yıl önceye kadar trafik çok daha rahattı. İl trafik komisyonunun yakında alacağı kararlar ile bazı güzergâhları trafiğe kapatırken bazılarını da tek yöne indirileceği söyleniyor. Bekleyip göreceğiz.

SİYASET
Çanakkale’de siyaset sakin gibi görünse de muhalefet partisinin içi kaynıyor. Siyasi kulislerde belediye başkan adayı konuşulup tartışılıyor. Gruplaşmanın çizgileri daha da derinleşiyor. İktidar partisi Çanakkale’de şimdilik sessizliğini ve durgunluğunu koruyor. Son seçimlerde Çanakkale il genel meclisinde çoğunluk CHP’de bulunuyordu. Başkanlık seçimlerinde CHP’li bir üyenin bağımsız aday olması ve Ak Parti ve MHP’nin bağımsız adayı desteklemesiyle bağımsız aday il genel meclisi başkanı olmuştu. Kısa bir süre sonra da bağımsız başkan Ak Parti’ye geçmişti. CHP’nin kan kaybı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir CHP’li meclis üyesi daha istifa ederek bağımsız olduğunu açıkladı. İl genel meclisinde artık dengeler komple değişti. İpler Ak Parti’nin eline geçti. CHP’nin içindeki kutuplaşma devam ederse başka üyelerinde istifa etmesi siyasi kulislerde daha şimdiden konuşulmaya başladı. Ülke gündemine gelecek olursak hafta başında dört yıllık büyüme ve tahmini enflasyon rakamları açıklandı. Gördüm kavradım ve sadece gülümsedim. Kalıp bir plan var ve sadece rakamlar değiştirilip kamuoyuna sunuluyor. Beton gelişmişlik ve büyüme kriteri olamaz. Beton sadece birilerine para aktarma vesilesi olarak kullanılıyor. Beton yollardan, köprülerden, tünellerden geçenden de geçmeyenden de para alınıyor.

ÇANAKKALE’DE SOSYAL YAŞAM
Geçtiğimiz yıllarda Troya Festivali pandemi nedeniyle yapılmamıştı. Bu yıl ise festival yapıldı ve oldukça sönük geçti. Konserlerin birçoğu iptal edilirken sadece birkaç sosyal etkinlik yapıldı. Yerel sanatçılar Özgürlük Parkı ve Yeni Kordon’da sahne alarak sosyal yaşama katkıda bulunmaya çalıştı. Ama onlarda çok sönük geçti. Sonbahara girdiğimiz bu günlerde havaların da serinlemesinden dolayı kent sakinleri akşamları vakitlerini evlerinde geçirmeyi tercih ediyor. Ekim ayında üniversitelerde açılacak. Çanakkale’ye binler öğrenci gelecek. Daha şimdiden kiralık ev bulmak büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Bu günlerde kiralık ev bulmak oldukça zor bulunsa bile kiraları çok yüksek.
Ünlü ekonomi dergisi Forbes, şehirleri yaşanılabilirlik, yenilikçilik, ticaret becerisi, üretim potansiyeli ve hizmetlere erişebilirlik verilerine göre son beş yıldır sıralıyor. 2019 yılının mayıs ayında dergi Türkiye’nin yaşamak ve çalışmak için en iyi 20 şehrini yayınlamıştı ve listenin başında Çanakkale yer almıştı. Forbes geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, “İdeal Kentler araştırmasının sürprizi, “Türkiye’nin yaşamak için en iyi kenti” olduğunu duyurmuştu. Önümüzdeki yıllarda bunun devam edeceğini sanmıyorum. Kent hala göç almaya devam ediyor. Yavaş yavaş kozmopolitleşiyor. Şehir içi trafiği çekilmez bir hal almış durumda. Önümüzdeki yıllarda 1915 Çanakkale Köprüsü hizmete açılacak. Ama bunun kent yaşamına büyük bir etkisi olacağını sanmıyorum. Birçok yolcu hiç durmadan kent merkezine uğramadan yoluna devam edecek. Bunun esnafı olumsuz yönde etkileyeceği kesin. Öncelikle Çanakkale’nin sanayi şehri mi yoksa turizm şehri mi olacağı tartışılmalı ve ona göre uzun vadeli bir yol haritası çizilmeli.
Artık hiç kimse önünü göremez durumda. Yok ekonomi böyle olacak yok siyaset şöyle şekillenecek, yok enflasyon şu rakamlara düşecek, büyüme hızı yüzde şu kadar olacak demek çok zor. Birçok şey sadece planlarda kalacak gibi görünüyor. Değil on yıl sonrasını bir ay sonrasının ne olacağını tahmin etmek oldukça zor. Ama on yıl sonra bu günlerde neler yaşandığını unutacağımız kesin. Gerçekten de unutan bir toplumuz. Sanki hafızalarımız bir süre sonra sihirli bir değnekle siliniyor. Bekleyip görmekten başka çaremiz de yok

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST