17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

KALEM Farkıyla...

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

Farkındalığı artırmak ve hipertansiyonun önlenmesi, tespiti ve kontrolünü desteklemek amacıyla her 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kutlanmaktadır. Hipertansiyon Dünya çapında büyüyen bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada hipertansiyon görülme sıklığı %26 iken, bu oran Türkiye’de %33’e yükselmektedir. Hipertansiyon, esas olarak kalp, beyin ve böbrek hastalıkları için bir risk faktörü olarak önem taşımaktadır.
Kalıtım, aşırı tuz kullanımı, yaş artışı, ırk, cinsiyet, stres, fazla sigara ve alkol kullanımı, fazla kilo, hareketsiz yaşam tarzı, kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığı gibi faktörler hipertansiyon oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Hipertansiyon Belirtileri: Klinik semptom geleneksel olarak doğrudan yüksek kan basıncı ile ilişkilendirilmiştir. Kan basıncı ≥120/80 mm Hg olan herkesin yaşam tarzında değişikliklere gitmesi gerektiği önerilir. Yüksek riskli hastalarda ilaç tedavisine doktor kontrolünde hemen başlanmalıdır.

Beslenmenizi değiştirmeniz yüksek tansiyonu düşürmede en önemli etkiye sahip olabilmektedir. Yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen bulgular DASH diyetine geçişin hipertansiyonu düşürmede en büyük faydayı sağlayabileceğini göstermektedir.

Hipertansiyonda DASH Diyeti: DASH diyeti Hipertansiyonu durdurmak için veya sağlıklı kan basıncını düşürmeye ve korumaya yönelik uygulanan bir diyet modelidir.
Sebzeler, meyveler, kepekli tahıl, düşük yağlı süt ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları ve balık, fındık, tohum gibi sağlıklı yağ içeren kuruyemişleri beslenme tarzımızda benimsemeyi önermektedir. DASH diyeti kırmızı et, yüksek sodyumlu yiyecekler, ilave şekerler ve tatlandırılmış içeceklerin tüketiminden kaçınmayı gerektirmektedir.

Diyetisyenlerin genelde danışanlarının kırmızı et ve işlenmiş et tüketimlerini sınırlandırmalarının sebebi bu gıdalardan çok fazla tüketmenin kalp sağlığı ve kanser riskini artırabilmesidir.

Hipertansiyon riskini azaltmak için yaşam tarzınız nasıl olmalıdır?

• Diyetinize meyve ve sebze ekleyin
• Rafine şekeri sınırlayın
• Sodyum alımını azaltın
• Olmanız gereken kilo aralığında olun
• Kan basıncınızı düzenli olarak izleyin
• Fiziksel aktivitenizi artırın
• Sigara ve alkolü sınırlı tüketin

Düşünceleriniz...

Bihter Taşdelen

Bihter Taşdelen

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST