2021 yılının en iyi ve en kötü 5 diyet yaklaşımı

KALEM Farkıyla...

2021 yılının en iyi ve en kötü 5 diyet yaklaşımı

2021 yılının en iyi ve en kötü 5 diyet yaklaşımı

2021 yılına umutlarımız ve dileklerimiz ile yeni bir başlangıç yaptık. Yeni yıldan önce sağlık pandeminin bitmesi ve daha çok şey dilendi. Bunların arasında sağlıkla kilo vermek, istenen beden algısına ulaşmak da yerini aldı.
US News & World Report, ülkenin en iyi beslenme uzmanları ve diyabet, kalp sağlığı ve kilo verme uzmanlarından oluşan bir uzman paneli topladı. Derinlemesine bir anket aracılığıyla 24 panelist, uyum kolaylığı, hem kısa hem de uzun vadede önemli ölçüde kilo verme olasılığı, kardiyovasküler hastalık ve diyabete karşı etkinlik dahil olmak üzere yedi alanda 39 diyeti puanladı ve sonuçları 5 puan üzerinden verdi. En İyi Diyetlerine ilişkin yıllık değerlendirmesini yayınladı. 2021 için En İyi Diyetler, milyonlarca Amerikalının diyetle ilgili yeni yıl kararları vermesine ve sağlık hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için 39 diyet planı hakkında sıralama, veri ve bilgi sunuyor.
Art arda dördüncü yıl, Akdeniz Diyeti 1 Numaralı En İyi Genel Diyet seçildi. Araştırmalar, diyetin kronik hastalıkları önlemeye ve ömrünü uzatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Akdeniz Diyeti, diğer beş listede de en üst sırada yer aldı: Sağlıklı Beslenme için En İyi Diyetler (1 Numaralı), Takip Edilecek En Kolay Diyetler, Diyabet için En İyi Diyetler (1 Numaralı), En İyi Bitkisel Bazlı Diyet ve En İyi Kalp -Sağlığı Diyetleri (1 numara için berabere kaldı).
DASH Diyeti ve Flexitarian Diyet, En İyi Genel Diyet sıralama listesinde 2. sırada yer aldı. WEİGHT WATCHERS (Ağırlık Gözlemcileri) 4 Numaralı En İyi Genel Diyet olmaya devam ediyor, ardından MIND Diyeti, Volumetrics, Mayo Klinik Diyeti ve TLC Diyeti (hepsi 5. Sırada yer alıyor) geliyor.
Akdeniz Diyeti ülkemizde de sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme modeli olması nedeni ile tercih edilen bir program. Diğer akımlar ise yıllar boyu farlı şekillerde uyarlanarak karşımıza çıkar.
Dukan Diyeti 39. Sırada yer alarak listede son sırayı aldı. Listede 38.sırada Ketojenik Diyet yer alıyor. Ketojenik Diyet ile aynı puana sahip GAPS Diyeti listede 37. sırada yer alırken, 36.sırada Whole30 Diyeti yer alıyor. Listede 35. sırada ise Modifiye Ketojenik Diyet bulunuyor.
Akdeniz Diyetini 1. Sıraya taşıyan özellikleri;
Her gün taze sebze ve meyve beslenme planında yer almalıdır.
Yulaf, esmer pirinç, soya fasulyesi, keten tohumu, makarna, kuskus, esmer ekmek çeşitleri gibi tahıl ürünleri beslenme planında yer almalıdır.
Sebze ve bakliyat yemekleri, zeytinyağı ve fındık yağı gibi tohum yağları ile hazırlanmalıdır.
Yağ kaynağı olarak tereyağ ve hindistancevizi yağı yerine zeytinyağ, fındık yağı, ceviz, badem, fındık ve avokado gibi besinler tercih edilmelidir.
Tavuk ve balık eti haftanın 2 günü tüketilmeli, yumurta gün aşırı yenmelidir.
Kırmızı et ve tatlı türü besinler ayda bir defa tüketilmelidir.
Süt, yoğurt, ayran, peynir gibi süt ve süt ürünlerinin yarım yağlı olanları tercih edilmelidir.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST