21 Haziran 2020 Güneş tutulmasının genel etkileri

KALEM Farkıyla...

21 Haziran 2020 Güneş tutulmasının genel etkileri

21 Haziran 2020 Güneş tutulmasının genel etkileri

21 Haziran 2020 saat 09:41’de 0 derece Yengeç burcunda bir Güneş tutulması meydana geldi. Yaz tutulmaları trilojisinin ikinci bölümüne gelmiş oluyoruz böylece. 5 Haziran 2020’deki Yay burcundaki Ay tutulması tam anlamıyla kapanış ve bırakma teması içerirken, şimdiki bu tutulmayla kapanıştan sonra yeni döneme ilk adımı atmayı ve ileriye bakmayı öğrenmeye başlayacağız.

Tutulmanın karakteristiği sebebiyle son derece duygusal, ağır, dolaylı ve geçmişten beslenen etkiler söz konusu diyebilirim. Süratli bir başlangıç yerine bu sefer daha yavaş ilerleyen bir süreçten bahsedebiliriz.

Tutulma anında Merkür’ün de zaten Retro olduğunu vurgulamak isterim. Bir süre yan yan yengeç adımlarıyla ilerleyebiliriz, illa ki koşmamız gerekmiyor. Bu konuda kendimize anlayış göstermeliyiz. Asıl koşuyu zaten 20 Temmuz 2020 Merkür gölge faz bitiş sonrası yapacağız, öncesinde 5 Temmuz 2020’de Oğlak burcunda da bir Ay tutulması olacağından, daha zaman var sevgili dostlar. Önümüzde uzanan yeni döneme hazırlanma ve bir nevi oyuna ısınma evresine hoş geldiniz diyebilirim.

Tutulma sebebiyle halı altına süpürüp yüzleşemediğimiz konularla alakalı adımlar atmamız gerekebilir. Gökyüzündeki retro deryası ve tutulma anındaki etkilere baktığımızda bu durum kaçınılmaz görünüyor. Mesela kaybetme korkusundan susuyorsak bazı şeyleri artık dillendirme, menfi ya da müspet işlerin nereye varacağını görme zamanı gelmiş olabilir.

Hayat düzenimiz, yaşam koşullarımız ve aile ilişkilerimiz de tutulma sebebiyle gözden geçireceğimiz konular arasında. Tutulmalar genelde anlık etkiler vermez ve tesirleri altı aya kadar yayılabilir. Bu evre sonucunda yeni bir hayat kurma, taşınma, aile yanında yaşanıyorsa bireysel bir düzen kurma, uzak bir yerde olsa da iş teklifini kabul etmek gibi vakalar deneyimlenebilir.

Şunu kabul etmeliyiz ki tortularla dolu olan bir kaptan için, berrak bir cevhere ulaşmak zordur. Önce bir önceki dönemin tüm tortusunu, bizde bıraktığı izleri ve toksik etkileri geride bırakmak gerekir. Eğer bu tutulmanın rüzgarıyla yelkenleri şişirip ilerlemek istiyorsak önce safralardan arınmamız gerekiyor. Yoksa ağırlık altında ezilebilir ve bir süre sonra yeni dönem için motivasyonu kaybedebiliriz.

“Her yaratıcı hareket bir yıkımla başlar.” Pablo Picasso’nun bu sözü yaz tutulmaları dönemini iyi özetliyor. Yeni bir bina dikmek için önce zemini kazıp güçlü temeller için temizlemek gerekebilir. Bu bir yıkım gibi gelse de önceki deneyimlere kıyasla geriye dönüp bakıldığında çok daha hafif hissedilebilecektir, bunu da unutmayalım. Bazen insan korkuları o kadar büyütür ki dünyanın sonu gelmiş gibi hisseder, oysa ki ödenecek bedel eskiye kıyasla çok daha küçüktür, insan duvara yaklaştıkça çekindiği gölge küçülür.

Tutulma anında Mars-Neptün karesi de etkin, yani ufuk çizgisi ise henüz puslu. Zorlu bir havada hemen demir alıp yola çıkmak risk almaktır. Yengeç burcu risk odaklı bir burç değildir. Yani gerekirse bekleyeceğiz, sessizliğin sesini dinleyeceğiz. Bu süreçte sonradan kabusa dönen eski güzel günlere ağlamak yerine gerçekten hep güzel kalan anılardan güç alabiliriz. Çocukluğumuz, gençlik ve nice hatıranın aydınlık yüzü bize ilham verebilir. Ailemiz ve özellikle anne, teyze, nine gibi dişil figürler çok yol gösterici olabilir.

Tutulma bize ayrıca sağlıkla ilgili uyarı veriyor. “Yeni normal” maalesef “eski normale” dönmüş gibi görünüyor ve bu hata sürerse Eylül 2020 döneminde özellikle sıkıntılar yaşanabilir. Tutulma acilen bu konularda gerek birey gerek devlet gücü yoluyla önlemlerin alınması gerektiğine işaret etmekte.Ve bu tutulma kökler, kurallar, yasalar ve düzenle ilgili önemli detaylar barındırıyor. Zaten Satürn-Plüton kavuşumundan beri bu değişim dalgasını gerekCovid etkisinden,gerek şu anda dünyada yayılan ırkçılık karşıtı protestolardan izliyoruz. Bu tutulma da yeni düzen, yeni “aile” ve huzur tanımını tekrar oluşturacak türden bir etki. Bu ay sonunda da Jüpiter-Plüton kavuşumu yolda olduğundan bu tür siyasi ve toplumsal dönüşümleri daha da çok izleyebiliriz ilerleyen süreçte.

Gerek bireysel, gerek toplumsal perspektifle tam anlamıyla yepyeni bir döneme geçiş yapıyoruz. Birçok konuda algı ve odaklar değişti. Ve bu sadece yılın ilk yarısı. İkinci yarıda da çok önemli gezegen hareketleri, üç tutulma, bir Mars ve bir Merkür retrosudaha var. Ayrıca Satürn-Jüpiter-Plüton üçlüsünün açıları da cabası. Yeni normalin tanımı daha tam oturmadı, bu da çok doğal ama 2020’den sonra her anlamda dünya farklı bir yer olacak gibi görünüyor. Biz de buna ayak uydurmak ve en önemlisi kendi huzurumuz için önce kendi yeni normalimizi inşâ etmekle mükellefiz. Sonrasında yelkenleri şişirip bizi bekleyen yeni diyarlar için yola çıkabileceğiz.
Rüzgarınız bol olsun, rastgele…

Ayfer Özdemir
Uluslararası Profesyonel Yaşam Koçu ve Kişisel Gelişim Uzmanı
Nlp, Theta ve AccessBars Uygulayıcısı
Vedik(Doğu)ve Batı Astroloji Danışmanı

Düşünceleriniz...

Ayfer Özdemir

Ayfer Özdemir

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST