KALEM Farkıyla...

29 Ekim

29 Ekim

Eskiler hatırlar, milli bayramlar gelmeden önce sınıflarda bir telaş başlar, sınıflar süslenir, herkes şiir okuyabilmek için sıraya girer, rontlar, piyesler derken gösteriler dolu dolu geçerdi. Son zamanlarda şahsi görüşümü soracak olursanız o bayramlardan biraz uzaklaştık sanki. Bu yıl da dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği durumu hesaba katarsak 23 Nisan’la birlikte başlayarak balkonlarda bayram kutlamaya bile alıştık. 29 Ekim de yine bu ortamda biraz buruk şekilde kutlanacak gibi duruyor. Bu vesile ile de sizlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayarak yazıma başlamak istiyorum.
Ara Tatiller
Geçenlerde bir söyleşide Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’a daha önceki yıllarda uygulanmış olan ara tatillerin bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı soruldu. Sayın Bakanımız ise bunun için şu an bir çalışma yapılmadığını, alınacak kararların sürecin etkileri dahilinde alınacağını, cumartesi günleri ders olup olmayacağının da ilerleyen günlerde netleşeceğini ifade etti. Bakanımız tüm senaryolara karşı hazırlıklı olduklarını belirtmeyi de ihmal etmedi. Kasım ayına girmek üzereyken henüz bir karar almamış olmamız beni düşündürdü açıkçası. Ha belki bu satırları okurken ‘’Hoca siz de tatile doymadınız?’’ diyenler olacaktır. Ama biz 15 Haziran’dan beri sınıflarımızda hafta içi her gün özel çocuklarımızın hayatlarına dokunmaya devam ediyoruz. Okulların hangi günler olduğu ya da olacağı, hangi sınıfların eğitime başlayıp başlamayacağının üzerimizde bir etkisi yok. Ben sadece bir eğitimci olarak bu konuları derinlemesine incelemek gayreti içerisindeyim.
Kulisler 23 Kasım Diyor
Geçtiğimiz hafta ‘’Kim Kaldı Geriye’’ başlıklı bir yazı yazmış ve sizlerle paylaşmıştım. 6.,7.,10.ve 11. Sınıfların akıbetinin ilerleyen günlerde netleşeceğini de ifade etmiştim. Kulislerde yer alan bilgilere göre ise bu sınıfların da muhtemeldir ki 23 Kasımda yüz yüze eğitime geçmeleri planlanıyor. Eğer o tarihte bu sınıflar da eğitime başlarsa yüz yüze eğitime dahil olmayacak sınıf kalmayacak. Bu sınıfların da daha önce ki sınıflar gibi Hibrit Eğitim ile yani haftanın iki günü okulda üç günü ise uzaktan eğitim ile eğitimlerine devam edecekleri kulağıma gelen söylentiler arasında. Henüz kesin olmayan bu bilgilerin doğruluklarını zaman içerisinde göreceğiz ama benim takılı kaldığım nokta; 7 aydır okulların akıbeti her sorulduğunda vaka sayıları, salgının gidişatı belirleyici olacak diye açıklamalar yapılmıştı. Vaka sayılarının 2.000 üzerinde seyrettiği şu günlerde eğitimin kapsamını genişletmek ne gibi sonuçlar ortaya koyabilir onu da zaman gösterecek.
Yüz Yüze Eğitime Katılım
Yine aynı söyleşide Bakanımız Ziya Selçuk Yüz yüze eğitimin başladığı sınıflarda katılımın yüzde seksen civarında olduğunu ifade etti. Peki bu katılım oranı bizleri sevindirsin mi endişelendirsin mi kestiremedik açıkçası. Eğitime katılım elbette en büyük arzularımızdan. Ancak; bir temennimiz de dileriz bu yoğun katılım okul önlerinde bir kalabalıklığa sınıflarda sosyal mesafenin korunamayacağı bir ortama yol açmıyordur ve açmaz da.
Bu haftayı J. K. Rowling’in bir sözü ile noktalayalım
‘’ Seçim yapmak tehlikelidir; seçim yapınca diğer bütün seçeneklerden vazgeçmek zorunda kalırsın. ‘
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın Sağlıcakla…

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST