Negatif düşüncelerden pozitif düşüncelere…

KALEM Farkıyla...

Negatif düşüncelerden pozitif düşüncelere…

Negatif düşüncelerden pozitif düşüncelere…

Bugünkü yazımı çok severek takip ettiğim bir bloğdan (moralev.com) esinlenerek belirledim. Spritüel konular ve astrolojiyle ilgili yazılar yayınlayan bir blog ve bana çok büyük farkındalıklar kattı, kendimi dönüştürmeme, düşüncelerimi netleştirmeme vesile oldu. Yaptığı bu görev için kalben bloğun sahibine teşekkür ediyorum…
Bloğun eski yazılarından birinde negatif düşüncelerden kurtulmak için birkaç öneri var. Şimdi kendimden de bir şeyler katarak kısa kısa bu önerilerden bahsetmek istiyorum. Kendinizi olumsuz bir şey düşünürken yakalayınca aşağıdaki maddeleri uygulayarak girdiğiniz o negatif alandan 1-2 dakika içinde çıkabilir ve kendinizi yükseltebilirsiniz.

İstediğiniz her şeyi aldığınızı hayal edin: Almak istediğiniz şeyleri alırken ve detaylarını düşünürken hayal edin. Hem çok yükselecek hem de negatif düşüncelerden arınacaksınız dakikalar içinde.
Olumlu insanlarla birlikte olun, enerjinizi yükseltin: Hayatımızda yeterince sınavımız var zaten. İşte tam da bu yüzden bizi daha çok yükselten ve bize iyi gelen insanlarla zaman geçirmek enerjimizi yükselten en önemli şeylerden birisi.

Medya ve iletişimden uzak durun: Çok fazla haber dinlemeyin, hatta bana kalırsa hiç dinlemeyin çünkü haber dinledikten sonraki kaygı durumu bağışıklık sistemimizi düşürür, enerjimizi emer, umudumuzu tüketir. Ben hiç haber dinlemiyorum çünkü önemli haberleri bana ileten bir sürü kişi var etrafımda. Ayrıca dinlediğimde de artık etkilenmiyorum, nötr kalıyorum çünkü dünyada iyi-kötü arasında her zaman bir denge olduğunu biliyorum, bu nedenle endişe duymuyorum gelecekten ya da olacaklardan. İlahi sistem her zaman işliyor…

Endişelerinizi, korkularınızı yazıp yakın ya da suya atın: Sizi sıkıntıya sokan, beyninizi kemiren her şeyi bir kağıda yazıp suya atabilir ya da ateşte yakabilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntemdir. Senelerce günlük tutmuş biri olarak yazmanın iyi geldiğine, insanın düşüncelerini somut olarak okuyup görmesinin kendisini de çok iyi tanımasına vesile olduğunu düşünüyorum.

Yaradana teslimiyet: İçinden çıkamadığınız bir durumu, olayı düşüncelerinizle yaradana gönderin ve çözüm için kendinizi ona teslim edin. Bazen çözemediğim konularda bende çok yaparım bunu. “Allahım ben bunu çözemiyorum, bana çözümü görmem için işaret ya da yardım gönder ve bende bunu far ederek halledebileyim” der mesele neyse yaradana teslim olur beklerim.

Uykusuzluk çektiğinizde detaylı bir hayal kurun: Bazen uyumaya çalıştıkça uyuyamaz daha çok gerilir ve yorulursunuz. Böyle durumlarda uyumak için savaşmak yerine detaylı bir hayal kurun ve bu hayale odaklanın. Böylece uykuyla işiniz kalmaz, hayale odaklandığınız için direnciniz azalır ve daha çabuk uyursunuz. Eğer uyuyamıyorsanız da zamanınız boşa gitmez, hayalinizle mutlu olursunuz ve vücudunuz gevşer. Sonrasında zaten gevşedikçe uykunuz gelecektir. Böyle zamanlar ben üniversiteler kurdum, evler inşa ettim, dünyayı yıktım yeniden kurdum  çocukların eğitimi üzerine bol bol hayal kurdum, bir sürü yaratıcı fikir geliştirdim. Uykusuzluğu verime çevirebildiğim için uykusuz kalsam da mutlu oldum keşfettiklerimle 😉

Sıcak bir fincan çay ya da kahve: Türk milleti olarak çayı da kahveyi de çok severiz. Beynimiz düşüncelerle dönmeye başladığında, yorgun hissettiğimizde ya da sadece kısa bir molaya ihtiyacımız olduğunda 1 fincan kahve ya da 1 bardak çay bize çok iyi gelir. Sadece buradaki püf nokta içtiğiniz içeceğe odaklanıp her yudumundan keyif almak ve gevşemek olmalı!

Bedensel hareket: Evde ya da iş yerinde de olsanız kalkıp biraz adım atmak bile size iyi gelecektir. Gidip balkondan dışarı bakabilirsiniz, çiçeğiniz varsa 5 dakika onlarla ilgilenip kendinizi tazelerken onların da güzelliğine katkı sağlayabilirsiniz. İmkanınız varsa deniz kenarında, yeşil bir alanda kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz, imkanınız yoksa sadece kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Daha çok mutlu olmak içinse özel zaman ayırıp spor yapabilirsiniz 🙂

Yardım edin, bütüne katkı sağlayın: Bizi en çok besleyen şey bütüne yaptığımız katkılardır. Bu bir insan, çocuk, hayvan, bitki bile olabilir. İçinizdeki iyiliği bütüne katkı için kullandığınızda siz de yükselirsiniz. Çünkü kendimiz ya da herhangi biri/bir şey için yaptığımız katkı dönüp dolaşıp yine bizi bulur. Evrensel yasa “her şey kaynağına döner” der.

Hayat bazen güzel bazen zorlayıcı ama her şeye rağmen sürprizlerle dolu bir macera gibi. Onu zorlaştıran da kolaylaştıran da biziz… Bakış açımızı değiştirip hayatı kolaylaştıralım ve güzelliklere odaklanarak hayatımızda güzellikleri büyütelim… 😉

Düşünceleriniz...

Zamanın Ruhu

Zamanın Ruhu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST