“SAYIN” hitabını ilk kez Atatürk kullanmıştır

KALEM Farkıyla...

“SAYIN” hitabını ilk kez Atatürk kullanmıştır

“SAYIN” hitabını ilk kez Atatürk kullanmıştır

Çanakkale ve ülke siyasetinde, yanısıra hitaplarda “Sayın” kelimesini iyiden iyiye duymaz oldum. Hep Ecevitle başladığı ifade edilir. Oysa Altan Öymen,’ Radikal Gazetesi’ndeki 10 Mart 2007’de yazdığı yazıda şöyle der:
‘Sayın’ kelimesini siyasi hayatımızda bir ‘hitap kuralı’ haline getiren, 1961’deki Kurucu Meclis’in Başkanı (Emekli Orgeneral) Kâzım Orbay’dı. ‘Sayın’ın yerleşmesinde ve yayılmasında çok büyük rolü olan siyasi lider de Bülent Ecevit’ti.”

Araştırmacı yazar Rahmi Kumaş bu görüşe katılmıyor. Ona göre “sayın” sözcüğünü ilk kez Atatürk kullanmıştır. Hasan Âli Yücel’in ölümünün 57. yıldönümünde, Ankara’daki Ulusal Eğitim Derneği’nde bir konferans veren Rahmi Kumaş. “Sayın” sözcüğünü ilk kullanan kişinin Mustafa Kemal olduğunu o toplantıda söylemiş. Çağdaş Türk Dili dergisinde yazdığı “ ‘Sayın’ Sözcüğünün Evrimi” başlıklı yazıda (Aralık 2014, Sayı: 322), Meclis tutanaklarına dayanarak, Mustafa Kemal’in, 1 Kasım 1934 günü Meclis’i açarken, milletvekillerine “Sayın TBMM üyeleri” diye seslendiğini belirtmişti.

BU ADAMDAKİ SES KİMSEDE YOK
California doğa şarkıcısı olarak adlandırılan Charles Kellogg kuşların sesini inanılmaz derecede iyi taklit edebilmesiyle tanınıyor. Ünlü aktivist ve ses sanatçısı için New York Times tarafından “Bir kuşun boğazıyla doğdu” manşeti atılmıştı. Sıra dışı ses tellerine sahip olan Kellogg, 12 oktavlık sesiyle insan kulağının duyamayacağı frekansta şarkılar da söyleyebiliyordu. Bir rivayete göre ise ünlü performans sanatçısı sesiyle alevi söndürebiliyordu.

SES TELLERİNE VE KISIKLIĞA İYİ GELİR
• Ekinezya Çayı
• Ballı karabiberli süt
• Elma sirkesi
• Sarımsak ve turp
• Zencefil çayı
• Limon suyu
• Tuzlu su ile gargara

BEBEĞİNİZ 3 AYLIKSA
3 aylıktan itibaren bebekler çevreleri ile daha çok iletişim kurmaya başlarlar. Bu dönemde bebek ile sürekli göz teması kurularak, konuşmalar yapılabilir. Heyecanlanmaları durumunda sarılmak ya da konuşmak onları olumlu yönde etkileyecektir. Ebeveynlerinin sesini ayırt edebilir. Aşırı seslere tepki verebilir. Konuşmadaki sevecenlik, kızgınlık tonlarını fark eder. Ses çıkarmak hoşuna gider.

GOOGLE BU SESİ KULLANACAK
Bugüne kadar ulusal ve uluslararası firmalar için seslendirmeler yapan Şanlıurfalı ses sanatçısı Mehmet Şelli’nin başarısı “Google” ın dikkatini çekti. Sanatçı Şelli Google tarafından hazırlanan Türkçe videoları seslendirecek. Youtube’dan dinleyiniz, gerçekten güzel bir ses ve çok etkili bir diksiyon.

KONUŞMA HEYECANINIZ VARSA
Önemli Stoacı filozoflardan kabul edilen Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a kulak verelim: “Eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır.”

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST