600 rekat namaz

KALEM Farkıyla...

600 rekat namaz

600 rekat namaz

Müge Anlı’nın yaptığı programa çok ilginç bir konu geldi. Dolandırıcılık söz konusu bu kez ve derinleştikçe ülkemiz halkının ne derece zavallı bırakıldığına şahit oluyoruz. Eğitimsiz bir toplumun ne komik dolandırıcılık olaylarına kurban gittiğinin en büyük örneği Müge Anlı’nın programında günlerdir gözler önüne serilmekte. Dolandırıcılığın boyutu 8 milyon liraya ulaştı günler içerisinde. Üstelik herkes güle oynaya vermiş bu parayı, zorlama olmadan. Bir koyup yüz alacaklar akılları sıra. Yani dolandırıcılar aslında dolandırdıklarını Kral gibi hissettiriyorlar aslında ve sonunda o Kral gibi hissedenler ahmak olarak uyanıveriyorlar içerisinde bulundukları hülyalardan. Eğitimsiz kalmış toplumun bol paralı insanları büyük korkularla yaşıyorlar. Bu korkuların en başında cinler geliyor. Allah’tan korkmadıkları kadar çok korkuyorlar cinlerden eğitimden uzak insanlar. Çünkü korku dolu bir büyüme ve gelişme süreci ile yetişmişler. Bu süreçte korkutularak sözde hayata hazırlanma eğitimleri esnasında korkularına konu genelde cinler, karanlıktan gelen tarifsiz yaratıklar falan oluyor. Bir de toplum baskısının sınırlarını belirleyen tabular hayat akışlarına zalimce eklendiğinde, bu kez de dolandırılmak utancıyla şikayetçi olamam durumu ortaya çıkıyor. Dolandıran kişi bir de konunun içerisine din olgusunu sokarak iyice cendereye sokuyor avını. Bir hafta da tam 600 rekat namaz kıldırmış dolandırdığı her bir kişiye. Altın gelecek bu 600 rekatın sonunda ve altını da cinler getirecek ama cinlere dolar verilirse gelecek altınlar. Düşünebiliyor musunuz, cinler dolarla iş görmekteler.
Dolandırılanlar, ava giderken avlanmışlar. Aslında dolandırılanlar da birer dolandırıcı adayı. Yani bir düşünsenize; o altınlara hakikaten kavuşmuş olsalardı, devletin haberi olacak mıydı, vergilenecek miydi o altınlar? Ne gezer…
Mağdurlar stüdyoya sığmadılar, arayan ve stüdyoya gelmeyenler de gırla. Dolandırıcı bir kişi ama onun tezgahına yatan bir sürü vatandaşımız var. Allah için namaz kılmayan Müslüman mağdurlar, altın için 600 rekat namaz kılmışlar. Namaz kılmaktan dizleri yara olmuş ama kesinlikle uyanamamışlar dolandırıldıklarına çünkü altın gelecek, cinler getirecek. Vermişler dolarları.
Emek vermeden para kazanmak ancak cahilliktir, başkasının hakkını gasp etmek demek, emek vermeden para kazanmak demektir. Şimdi dolandırıldıklarını söyleyenler aslında hepimizi dolandırmak üzere yola çıkmış ama mağdur olmuşlardır. Bir de emniyet güçlerini suçluyorlar, niye yakalamadınız bu dolandırıcıyı diye isyan ediyorlar. Kendileri istek ve rızaları ile paraları vermişler ve emniyet suçlu onlara göre, cehalet en büyük tehlike. Bir ülkeyi stratejik olarak yıkmak istiyorsunuz, vatandaşlarının eğitimsiz kalmasını sağlamanız yeter. Sonrasında o cahil halkı istediğiniz gibi kandırarak kontrol edebilirsiniz hatta silahlı güçlerinizi dahi kullanmadan, kendi halkıyla o ülkeyi yıkabilirsiniz.
Böyle bir toplum olduk işte biz de. Herkes kendisini alim sanıyor ama hepimiz bilgi cahiliyiz. Google amca olmasa ne yaparız bilmiyorum. Bakıyorum da, ülkemizin yakın tarihini bile Google amcaya soran vatandaşlardan bu vatana çok da hayır gelmez diye düşünüyorum.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST