Ablası Olan Çocuk Daha İyi Konuşuyor

KALEM Farkıyla...

Ablası Olan Çocuk Daha İyi Konuşuyor

Ablası Olan Çocuk Daha İyi Konuşuyor

“Psychological Science” dergisinde yayımlanan makaleye göre, PSL Üniversitesinin Fransız çalışma topluluğu EDEN’in verilerini kullanarak yaptığı araştırma, ablaya sahip çocukların, ağabeyleri olanlara göre konuşma becerilerinin daha iyi seviyede çıktığını ortaya koydu.

TOPLANTILARINIZ İÇİN SİZE BİR TAKTİK
Sıklıkla toplantı düzenleyen Çanakkalelilere bir iletişim tekniği vermek isterim. Toplantılarda 15 dakika süre koyun. Evet, aynen okuduğunuz gibi. Saat çaldığında toplantıyı bitirin. Daha fazla verim aldığınızı göreceksiniz. Bir şey daha aktarayım; Ayakta yapılan görüşmelerde daha hızlı neticeler alırsınız. Otururken insanların daha şüpheci olduğunu da paylaşmak isterim. Her ikisi de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

BU KAFE ÇANAKKALE’YE ŞART
Bursa’da yaşayan Yusuf Özcan, dil kurslarına gitmelerine rağmen öğrendikleri yabancı dili, konuşma diline aktaramayan kişiler için ‘Dil Kafe’ adlı işletme açtı. Burada 8 yabancı dil konuşuluyor. Hemen yadırgamayın lütfen ama Türkçe konuşulmuyor. Bu sebeple de yabancı dil daha çabuk öğreniliyor. Çanakkale’de de bu fikir tutar. Yatırımcılara öneririm.

KONUŞURKEN ELEKTRİK ÇARPTI
Pakistan’da vatandaşa seslenen bakanı elektrik çarpmış. Pakistan Demiryolları Bakanı Şeyh Raşit, mitingde vatandaşlara seslenirken aniden elektrik akımına kapılmış. Kazayı hafif atlatan bakan konuşmasına gülerek devam etmiş.

KALABALIKLARDA PEK KONUŞULMAZ
“Ortak Fikir” diye tanımlayabileceğimiz bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Bunun manası şudur: İnsanlar guruplarda çoğunlukla ortaya atılan bir fikre inanmak meylinde olurlar. “Bende bu fikre katılıyorum” derler. Çünkü reddedilmek, sürüden kopmak, yanlış yapmaktan daha büyük problemdir. Böyle olunca da yaratıcılık ölür. O halde size önerim, böyle bir durumu yaşamamak için ya tam manasıyla kişilerin kendilerini ifade edebildiği serbest bir ortam yaratın, ya da gurubu ikiye bölün.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST