Ada sahillerinde bekliyorum

KALEM Farkıyla...

Ada sahillerinde bekliyorum

Bizleri her daim neşelendiren şarkıların arkasında sır gibi yatan acı dolu, hüzünlü hikayeler ile karşılaşabiliriz. Güftekâr bu eserlerin sözlerini yazarken ne zamana kadaracılar içerisinde kıvrandığını, kalp sızısı çektiğini bilemeyiz.Bizler insani duygularımız ile musikinin ritim duygusuna kapılarak, perdeleri aralamadan, hüzün duygusunu bir kenara koyarakkeyif çıkarıyoruz.

Bu köşemde sizlere eserin adı ile müsemma olan gerçek bir hikâyeyi anlatacağım…

Şadiye Hanım, zengin ve soylu bir ailenin kızıdır. Suat Bey ise fakir genç adamdır. Anlayacağımız gibi zengin kız ve fakir oğlan aşkını burada da göreceğiz.Kader ikisini bir yaz adada buluşturmuş ve birbirlerine âşık olmuşlardır.Fakat Şadiye Hanımın babası bu aşkı duyar duymaz olumsuz tavrını ortaya koymuştur.Anlaşılan kızını yoksul bir adama vermek istemiyordu

Yaz mevsiminin artık son demlerini yaşayan soylu aile, soğuk havalar ilebirlikte Ada’dan ayrılır.Suat Bey ise adada kalarakâşık olduğu kadının geri dönmesini hasret ile beklemiştir. Uzun yıllar süren bu bekleyişin tek iyi tarafı birbirlerinden mektup aracılığı ile haber almalarıdır ama bu mektuplaşma Suat Bey için kifayetsiz kalmıştır.Bir gün adanın fırtınalı akşamında Suat Bey kendini denizin azgın sularına bırakır.Ertesi sabah, dün fırtına nedeni ile gelemeyen tekneden Suat’a bir mektup gelmiştir. Bu Şadiye’nin mektubudur. Mektupta Şadiye “Suat, babamı nihayet izdivacımıza ikna ettim, gelip beni ailemden isteyebilirsiniz” yazıyordur.

Özellikle fasıllarda, konserlerde, meşk ortamlarında vazgeçilmez olan bu eserinacı dolu hikâyenin besteleyeni ve güfteleyeni anonimdir. Hicaz makamındaki bu türkünün sözlerini tekrar hatırlayalım mı ?

Ada sahillerinde bekliyorum
Her zaman yollarını gözlüyorum
Seni senden güzelim istiyorum
Beni şad et şadiye başın için
Her zaman sen yalancı ben kâni
Her zaman orta yerde bir mani
Her zaman sen uzakta ben müştak
Her tellakide bir hayalin berrak
Nerede o mis gibi leylaklar
Sararıp solmak üzere yapraklar
Bana mesken olunca topraklar
Beni yad et güzelim başın için

Düşünceleriniz...

Umut Odabaş

Umut Odabaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST