Adaylarımıza minik tüyolar veriyorum,bi düşünsün derim yani..

KALEM Farkıyla...

Adaylarımıza minik tüyolar veriyorum,bi düşünsün derim yani..

Adaylarımıza minik tüyolar veriyorum,bi düşünsün derim yani..

Yerel seçimler için geri sayım başladı..
Aylar var derken bir de yerel seçimler için sandık çoktan kapıya dayanmış..
Adaylar projeler üzerinde çalışıyormuş.
Kolay gelsin ama adayların karşımıza düzgün, hayatımıza katile ve kolaylık katacak projelerle gelmesini isteriz..
En azından kendi adamı böyle düşünüyorum..
Hazır yerel seçim için potansiyel aday adayları proje hazırlama aşamasındayken, ne yapabilirim diye düşünürken bu şehirde yaşayan biri olarak benim de katkım olsun..
Bir fikir de benden..
BiR:Yalı Caddesinden girdin. Çimenlik kalesi kapısına geldin. Solunda kalan eski Adliye binasını yık. Onun arkasındaki eski Bağkur binasını yık. Yalı Hamamı hele bi ortaya çıksın. Sonra eski Ordu Pazarı binasını yık. İlerle; ilk sağa dönen sokağa sap. Kale Duvarını yık. Biraz daha ilerle, köşede eski bir çeşme var, o kalsın. İlk yoldan sağa gir ve sağında kalan Kale Duvarını yık. Kalenin güzelliği ortaya çıksın. Biraz ileride eski Asker Okulu var onu ortaya çıkar ve Sarıçay’ı yaya köprüsüyle karşıya DSİ’nin tam ucuna kadar geç..
Bunu yaparım arkadaş, yapmak isterim diyen emin ol bir adım öne çıkacaktır. Bu şehir için bu proje şarttır.
iKi:Eski Hastane izlerini kaybetmeye başladı. Önündeki çam ağaçları yandı. Yarın ne olacağı belli değil. Kalem bir haber yapmıştı. Burası uyuşturucu çekenlerin, fuhuş yapanların kaçak yuvası olmuştu. Fotoğraflarla bunun belgesini ortaya koymuştuk. Mutlaka burası adam edilmeli ve turizme kazandırılmalıdır..
ÜÇ: Yıllardır Halk Bahçesi ile Hastane, Tarım İl Müdürlüğü mutlaka birleştirilmeli ve şehrin kalbinde bomba bir yeşil alan yaratılmalıdır diye..
Bu çözümsüz değildir, bir şekilde imkanlar zorlanmalı ve bu yeşil alan talan edilmeden şehre kazandırılmalıdır..
DÖRT: Şehrin Bursa ve İzmir yönünden iki girişi var. İkisinin girişi de zayıf. Mutlaka güçlendirilmeli ve misafirlerimizin Çanakkale’de olduğunu hissetmesine yardımcı olmalıyız..
BEŞ: Şehir kendi rengini seçmeli ve müteahhitlerin abuk subuk renklerle kirlilik yaratmasının önüne geçilmeli..estetik, yaratıcılığı yüksek mimari projelere mutlaka kolaylık sağlanmasının yanı sıra teşvik de uygulanmalı. Örnek mi; Fevzipaşa Mahallesini dönüştüren, orada proje yaratan ve iş yapan iş insanları mutlaka bir şekilde desteklenmeli..
ALTI: Yıllardır Vakıf İşhanı yanında duran boş arazi tez zamanda Vakıf İşhanı ile birleştirilerek dünyada pek çok örneği olan Yiyecek Market’e dönüştürülmelidir. Yani; burada yapılacak yüksek tavanlı ve havalandırması son derece iyi bir çelik konstrüksiyon bina içinde manavından balıkçısına, peynircisinden kasabına her şey olacak. Arada duvar olmayacak. Bütün alan ortak olacak ve küçük bankolarda hizmet verilecek. Konsept dünyadakilerin aynısı olacak ve bütün işi Belediye yapacak. Kiralasanı da Belediye yapacak ama kadınlara; eşinden ayrılmış, çocuğu Üniversitede okuyan, işe ihtiyacı olan kadınlara küçük bir miktar sermaye ile kiralanacak. Tıpkı Madrid’de Plaza Mayor’un hemen arkasında yer alan Mercado de San Miguel gibi. Abartıdan uzak, herkesin ekonomik yemek yiyebileceği, tazeliğine önem verilen ve kadınların işletmeci olduğu garsonsuz bir yerden söz ediyorum.
Bitmedi..
Fikir vermeye devam edeceğiz.

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST