Alper Yancar yazdı… Hakikat nedir?

KALEM Farkıyla...

Alper Yancar yazdı… Hakikat nedir?

Alper Yancar yazdı… Hakikat nedir?

Bildiklerimiz, çözdüklerimiz, öğrendiklerimiz ve yaşadıklarımızın dışında. Bilmediklerimizin, çözemediklerimizin, öğrenmeye ve yaşamaya zaman, sabır ve bilinç bulamadığımızın en tepesinde olan şey sizce nedir?
Bir inanç mıdır? Hakikat. Yoksa bir “şey” midir? Ya da bütün bunların dışında bir kişi olabilir mi?
Bütün bu soruların ışığında bir hakikat arayıcısı ne aradığını sizce biliyor mudur? Ya da bir insan neden ve nasıl hakikat arayıcısı olur.
Herkes gibi suya sabuna dokunmadan yaşayıp gitmek varken, neden birisi ya da birileri üzerine böyle bir iş edinir.
Bir iş diyorum, çünkü ne olduğunu, ne aradığını bilmediği. Varıp varmayacağı ya da bulup bulamayacağı hakkında bir fikri olmadığı bir yola ya da yolculuğa bir insan neden çıksın ki?
Bu yaşadığımız hayatın bir anlamı varsa şayet mutlaka bir hakikati de olmalı diye düşünüyorum. Ve bu hepimizin ya da bir kısmımızın birlikte arayıp bulacağı bir şey olmaktan öte, herkesin kendi “biricik” varlığı ile kendi başına çıkacağı bir yolculuktur.
İnancın anlamlandırdığı, bilimin ve felsefenin açıkladığı hayatın bir yerlerinde ama bizim ona yükleyeceğimiz anlam ve tanımlamaların çok üzerinde bir yerlerdedir hakikat.
Ve bugüne kadar yaşamış ve yaşaya gelen onca filozof, bilim adamı ve onca insanın tek bir tanesinin bile ulaşmaya ömrünün yetmediği, değil bulmak perdesini bile aramaktan uzak bir yerlerde öylece durup keşfedilmeyi bekliyordur.

Düşünceleriniz...

Alper Yancar

Alper Yancar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST