Aralıklı Çalışmalarda İhbar Süresi Nasıl Belirlenir?

KALEM Farkıyla...

Aralıklı Çalışmalarda İhbar Süresi Nasıl Belirlenir?

Aralıklı Çalışmalarda İhbar Süresi Nasıl Belirlenir?

İhbar Tazminatı iş sözleşmesini sonlandırmak isteyen tarafın uymakla yükümlü olduğu bildirim sürelerine uymadığında karşı tarafa ödediği bir tazminattır. İş sözleşmesi işçi veya işveren tarafından sonlandırılırken işçinin işyerindeki kıdemine göre, ya belli bir süre önceden bildirimde bulunulması ya da bu süreye ait ücretin diğer tarafa peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. İhbar süresine uymayan taraf karşı tarafa ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür. Dolayısıyla ihbar tazminatını sadece işverenler işçiye ödemez, işçilerde işverene ihbar tazminatı öder.

İş Kanunu’nda belirtilen ihbar için öngörülmüş süreler asgaridir. Hizmet akdinin kuruluşunda taraflar daha uzun süreler belirleyebilirler. Mesela 1,5 yıla kadar çalışması olan bir işçiye 4 hafta yerine 6 haftalık ihbar tazminatı belirlenebilir. Burada kanundan kaynaklı bir sınır olmamakla birlikte yargı içtihatlarında ihbar süresinin ancak dört kata kadar artırılabileceği değerlendirilmiştir. Örneğin 3 yıldan fazla çalışması olan bir işçi için belirlenebilecek en uzun ihbar süresi 4 x 8 = 32 hafta olacaktır. İşveren veya işçiden biri bildirim koşuluna uymaz ise karşı tarafa bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.
4857/17 gereği iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf; feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. İş sözleşmesini bildirim sürelerine uymaksızın fesih eden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemek durumundadır. Bildirim süreleri bölünemez, kısmen uygulanamaz. Böylesi bir uygulama halinde, tüm bildirim süresi esas alınarak ihbar tazminatı ödenmesi gerekecektir. İşyerinde aralıklarla çalışmış bir işçinin ihbar tazminatı son çalıştığı süreye göre hesaplanır.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST