ARKADAŞA YER BAKIYORUM

KALEM Farkıyla...

ARKADAŞA YER BAKIYORUM

ARKADAŞA YER BAKIYORUM

Bu hafta yine gayrimenkul sektöründe bana hep enteresan gelmiş bir konuya değiniyor olacağım; arkadaşları için yer bakanlardan konuşacağız. Eğitimlerimde yeni başlayan meslektaşlarıma bulunduğum tavsiyelerden biridir; “Alıcı ile yüz yüze görüşmediğiniz, direk alıcı ile temas etmediğiniz durumlarda 3. Şahıslar için bir arayışa girmeyin”. Aslında mantık çok basittir; birinci ağızdan duymadığımız, alıcıyı tanımadığımız tüm arayışlar aslında boşa sarf edilen emeklerdir. Çünkü en basit tabiriyle “El elin eşeğini türkü çığırarak arar” ve çünkü bu arayışların çoğu aslında bir arayış bile değildir. Ancak piyasada birçok insan kendince arkadaşlarına fayda sağlamak adına ne aradığını bilmeden bir arayış içerisindedir. Hele birde kendisi için bedavaya koşturacak bir gayrimenkul danışmanı bulduysa ve danışmanın ağzına bir parmak bal sürebildiyse beraberce günlerce, haftalarca o ev senin, bu arsa benim, şu villa senin, bu dükkan onun kıvamında gezip dururlar.

Bir tarafta arkadaşına fayda sağlayıp iyilik yaptığını düşünen iyi niyetli bir vatandaş, diğer tarafta istenilen (!) gayrimenkulü bulursa para kazanacağını hayal eden bir gayrimenkul danışmanı. Ortaya çıkan kombinasyon ise evlere şenlik, dostlar alışverişte görsün kıvamında bir uğraş görüntüsüdür. Zira çoğu arayış aslında telefonda, cafede veya yemek masasında sohbete binaen yola çıkılan arayışlardır. Çünkü belli bir yaşın üzerindeki herkesin hayalidir ucuza bir gayrimenkul yatırımı yapmak, emekli olduğundan meşgale edineceği bir tarla, bağ, bahçe almak. E her sohbetin bir şekilde gayrimenkule bağlandığı da dikkate alınırsa “şöyle ucuzundan bir yer düşerse haberim olsun” sözüyle kendine görev tebliğ edilen bu talebi duyan arkadaş hemen paçaları sıvayıp bir yer bulmaya yeltenir. Ancak ne gerçekte öyle bir talep vardır, ne de uygun bir yer bulunulduğunda ortada para vardır. Ama tek var olacak olan boşa harcanacak emekler ve vakittir.

Bu tür arkadaşa yer bakanlar ile konuştuğumuzda şunu çok net görürüz ki ne aranıldığı ile ilgili hiçbir fikir yoktur ortada. Muğlak ifadeler, belirsiz bütçeler, bölgesi belli olmayan talepler, arkadaşa duyulan güven ve bazen de “kararı ben vereceğim” tavırları ile öne çıkan “ben önemliyim” yaklaşımıdır. “Güzel olsun, fiyatı uygun olsun, 2+1 olsun ama 4+1 de olur, boğaz manzaralı olursa iyi olur, içi de yeni olsun. Yer çok mühim değil; orası da olur, burası da olur. Sen bir bakıver. Ben beğenirsem arkadaşım hemen atlar gelir alır” şeklinde gelişen konuşmalardır çoğu zaman içinde bulunduğumuz sohbetler. Bazen çok iyi niyetle arkadaşına fayda sağlamaya çalışan biriyle karşı karşıyayızdır ki kırmadan durumu anlatmaya çalışırız; bazense olası işlemden ben nasıl aradan para götürürüm diye düşünen arkadaş görünümlü uyanıklarla karşı karşıyayızdır ki bir an önce sohbeti bitirip uzaklaşmak isteriz.

Velhasıl sadede gelirsek; her birimiz arkadaşlarımıza, dostlarımıza elimizden geldiğince fayda sağlamak isteriz. Bu noktada yardımcı olmaya çalışma içgüdüsü anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte kendinizi boşu boşuna yormak yerine yapılması gereken en akıllıca davranış bildiğiniz bir gayrimenkul danışmanı varsa arkadaşınızın o danışman ile telefonla görüşmesine veya yüz yüze buluşmasına aracılık etmekten öte değildir. Zira niyeti gerçekten ciddi, gayrimenkul alma noktasında motive olan arkadaşınız bu önerinizi çok olumlu karşılayacakken; “laf olsun torba dolsun muhabbeti yapan” arkadaşınız ise “sen bakıver işte, bulursan hemen gelir alırım ben” minvalinde lafı çevirmeye çalışacaktır. Nasıl ki arkadaşınız bir doktora gitmesi gerektiğinde, “sen dur, ben senin yerine gider senin yerine muayene olur, anlatırım doktora” demiyorsanız gayrimenkulde de durum çok farklı değildir aslına bakarsak.

Ama “Yok ben arkadaşım yerine gezmeyi seviyorum” diyorsanız da sizinle beraber boş boş gezecek birçok emlakçı piyasada cirit atmaktadır hali hazırda. Beraberce gezip, güzel vakit geçirebileceğiniz turistik bir aktivite ile boş vaktinizi değerlendirebilir, piyasadaki evleri gezebilir, uzun uzun sohbetler ile yeni emlakçı arkadaşlar kazanabilirsiniz. Neticede hayat tercihlerden ibaret değil midir zaten?

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST