Asgari ücret desteği için başvuru şartı yok

KALEM Farkıyla...

Asgari ücret desteği için başvuru şartı yok

Asgari ücret desteği için başvuru şartı yok

Temmuz ayından itibaren asgari ücretin artırılmasına yönelik kararla birlikte piyasada artan maliyetlerin karşılanmasına yönelik kamu desteği beklentisi oluşmuştu. Bu beklenti doğrultusunda 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 88. Madde ile geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek primlerden mahsup edilmek suretiyle ve bedeli İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmak üzere işverenlere “Asgari Ücret Desteği” verilmesi kararlaştırıldı.

Aslında asgari ücret desteği uygulaması 2016 – 2021 yılları arasında uygulanmıştı. 2022 Ocak- Haziran döneminde uygulama sonlandırılan uygulama bir bakıma 2022 Temmuz-Aralık döneminde geçerli olmak üzere yeniden hayata geçirilmiş oldu. İşverenlerin çalışanları için ay içinde ödedikleri toplam primi gün sayısının 3,33 TL ile çarpımı sonucunda bulunacak tutarın, sigorta priminden mahsup edilmesi suretiyle hayat bulacak uygulama neticesinde şartları taşıyan her bir işçi için aylık 99,90 TL Asgari Ücret Desteği verilebilecek.
Hemen hatırlatmak gerekir ki işverenlerin bu destekten yararlanabilmeleri için, aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde Kuruma vermeleri ve geçmiş dönemlere ilişkin SGK’ya herhangi bir borcunun bulunmaması, borcu varsa da taksitlendirmiş olması gerekmektedir. Öte yandan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na istinaden kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgili mevzuatı uyarınca yapılan hizmet alımı işlerine ait işyerlerinde ve sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar yani emekliyken çalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar için asgari ücret desteği uygulamasından yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.
İşverenlerin söz gelimi 2022 Temmuz ayında asgari ücret desteğinden yararlanmak istediği bir çalışanının 2021 yılının Temmuz ayına ait prime esas günlük kazancının 179 TL (aylık 5.370,00 TL) ve altında olması gerekmektedir. Bu tutar 6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu uyarınca toplu iş sözleşmesine tabi olan özel sektör işverenlerine ait işyerleri için prime esas günlük kazanç tutarı 358 TL (aylık 10.740 TL) olarak değerlendirilecektir. Bununla birlikte 2022 yılında ilk defa tescilleri yapılan yani yeni açılmış olan işyerlerinden bildirilen sigortalılar için de asgari ücret desteğinden yararlanılması mümkündür.
İşyerlerinin 2022 yılı Temmuz-Aralık ayları arasında çalışan sayısında geçen yılın aynı ayına göre azalma olması halinde, azalan aylar için asgari ücret desteğinden yararlanılması mümkün olmayacaktır. İşverenler yararlanmak için herhangi bir başvurma şartının bulunmadığı asgari ücret desteği uygulamasından yararlanmak amacıyla muvazaalı işlem tesis eden işyerlerine sağlanan desteğin, gecikme cezası ve gecikme zammıyla birlikte geri alınacağını hatırlatır yeni asgari ücretin ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST