AŞIRI NORMALLEŞMEYE DEVAM EDİYORUZ

KALEM Farkıyla...

AŞIRI NORMALLEŞMEYE DEVAM EDİYORUZ

AŞIRI NORMALLEŞMEYE DEVAM EDİYORUZ

Pandemi döneminde Ramazan Bayramı’ndan sonra ikinci dini bayram olan Kurban Bayramı’nı da geride bıraktık. Bu bayramda hemen hemen tedbirler haricinde hiçbir kısıtlamaya gidilmedi. Sadece kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde pandemi önlemleri alınması konusunda uyarılarda bulunuldu. Gel gör ki ne pazarlarda ne de kesim yerlerinde hiçbir kurala uyulmadığı görüldü. El sıkışıldı, pazarlıklar yapıldı, maskeler atıldı, sosyal mesafeye uyulmadı. Korona virüsü hiç kimsenin umurunda bile olmadı.

Dört günlük bayram tatilini yıllık izinleriyle birleştirenler, Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’ne akın etti. Plajlar, doldu taştı. Tatil yerlerinde de durum aynıydı. Pandemi yokmuş gibi tatil yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Bütün bu yaşananların sonucunda beklenen son da kaçınılmaz oldu. Son günlerde vaka sayıları ve ölüm oranları artmaya başladı. Yaklaşık bir hafta sonra bu rehavetin sonuçları daha da net olarak ortaya çıkmaya başlayacak. Turizm canlansın ekonomi biraz hareketlensin diye iyice gevşetilen pandemi önlemleri, önümüzdeki günlerde daha sert bir şekilde karşımıza çıkabilir.

YENİ ÖNLEMLER ALINDI
Hatta geçtiğimiz günlerde yeni önlem paketi açıklandı. Yeni önlemlere göre, evlerinde izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının vali/kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilecek ve bu kişiler sıklıkla denetlenecek. Valilikler gözetiminde il sağlık denetim merkezleri kurulacak, Covid hastaları ağır olanlar hastanede ağır olmayanlar evde olacak, ilaçlar evlere teslim edilecek, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınacak. İzolasyon süreçlerinin evlerinde izlenecek ve tedavileri evlerinde yapılacak.
Kısacası şu, artık hayatlarımız eskisi gibi olmayacak ve daha çok önlem almalıyız. Öncelikle kişisel olarak daha dikkatli olacağız. Ağustos ayının ortalarına doğru vaka sayılarının artacağı şimdiden belli. Zaten alınan bütün önlemler hastanelerdeki yığılmaları önlemek içindi. Birçok Avrupa ülkesi sıkı önlemler almaya şimdiden başladı bile. Eylül ayı başında okulların açılması düşünülüyor. Önümüzde yaklaşık 25 günlük bir süreç var ama durum her an değişebilir. Eylül ayının ortalarına doğru ikinci dalganın gelme riski çok yüksek.

38 YILLIK HAFIZA EL DEĞİŞTİRDİ
Biraz da yerel gündeme değinmek istiyorum. Bayram öncesi ve bayramda Çanakkale’nin merkez ve ilçelerinde irili ufaklı birçok yangın çıktı. Yurdun çeşitli yerlerinde de yangınlar çıktı. Çok büyük yangınlar olmasa da ormanlar çok zarar gördü. Yangın doğa için bir felaket. 40-50 yıllık ağaçlar saniyeler içinde küle dönüşüyor etrafındaki canlılar ile birlikte. Orman bakanlığı piknik alanları ve piknik yapılması yönünde yeni önlemler alacak. Piknik alanlarında çok daha sıkı önlemler hiç gecikmeden alınmalı.

Çanakkale’de yayın hayatını sürdüren ve muhalif kimliği ile bilinen bir yerel gazetenin geçtiğimiz günlerde el değiştirdiği öğrenildi. Bu değişikliğin kent gündeminde çok konuşulacağa benziyor. Bakalım 38 yıllık düşünce çizgisi değişecek mi merakla bekleyip göreceğiz.

İNCE SİYASET
Bir başka konuya değinmeden de geçemeyeceğim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı olan Muharrem İnce’nin yeni bir parti kuracağı konuşuluyor. İnce önce böyle bir şeyin olmadığını açıkladı ama bazı kaynaklar partinin Eylül ayında kurulacağını dillendiriyor. Bu siyasi bir hareketlilik getirir mi? Sanmıyorum. Belki küçük bir grup İnce’nin peşinden gidebilir ama bu seçim sisteminde parlamentoya girmesi imkansız gibi. Bu daha çok siyasi bir manevraya benziyor. Bir oyun içinde 3 başka gizli oyun gibi.

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST