Aşırılık, Zıtlığa Doğru Gider

KALEM Farkıyla...

Aşırılık, Zıtlığa Doğru Gider

Aşırılık, Zıtlığa Doğru Gider

Futbolu, siyaseti, dini ve mezhebi aşırıya kaçmadan yaşayamıyoruz. Nedeni basit, post modern sonrası toplum dizaynı bireyleri şizofrenik hale getirerek, kişiliklerini bölünmeye uğrattı. Gerçek, sahte, kopya iç içe geçti ve insanlara simüle edilmiş konfor alanları sunuldu. İnsanları konfor alanlarından çıkmaya davet eden İdeolojiler, otomatik olarak hedef oldu. Böyle böyle aşırılaşmaya başlıyoruz. Bilerek ya da bilmeyerek yüz binlerce, milyonlarca trole dönüşüyoruz, her mecrada… Fanatikleşmenin kötü yaptırımlarını günlük hayatımızda yaşamaya başlıyoruz. Birbirimize karşı kurmamız gereken empati anlayışı yerini taraftar olarak çarpışmamıza bırakıyor.
Futbol maçlarındaki taraftarların maç bittiğinde gerçek hayatında hiçbir şeyi kaybetmediği ve kazanmadığı bu oyun hayatı anlatabilmek için benzersizdir. Başkalarının kazandığı ve kaybettiği oyunları izlemek yerine; kendi başarılarımız için emek vermeye ihtiyacımız vardır. Ancak böyle kendimizi geliştirir, öğrenir ve büyürüz.
Soğan siyasetini konuşmayalım. Tamam. Ekonomik olarak da fanatikleşmemiz söz konusu değil mi? Tam olarak fakirleşirken mi konuşmayalım? Bankalar yaptırım sinyallerini vermeye devam ediyor. Kararlar alınıyor, kararlar geri çekiliyor.
Mesela, kredi kartından nakit avans çekememek nelere yol açar?
Nakit ihtiyacı olan yurttaş, kredi kartını alır, kredi ile alışveriş yapabileceği bir dükkana girer. Burada satıcı kişiye kartını uzatır, çekmek istediği nakit miktarını ve taksit tutarını söyler, satıcı kendi komisyonunu da ekleyerek mal satışı yapmış gibi taksitli veya taksitsiz olarak nakit parayı çeker. Bu komisyon bankanın verdiğinin kat be kat üstünde olur. Yurttaş parayı alıp çıkar, sonucunda hem bankaya faizi öder hem de satıcıya komisyon. Para satan satıcı da bu yolla parasına para katar. Bu arada kendisi muhtemelen vergi de kaçırır. Bir yerden sonra kart şişer ve yurttaş ödeyemeyeceği borçla karşı karşıya kalır. Sonucunda icra takipleri, hacizler ve nihayetinde iflas. Bu aşamaya giriş yapmış bulunuyoruz.
Bu durumdan daha acı olan nedir biliyor musun? Senin daha iyi yaşayabilmen için, senin sırtından zengin olanları görmen için çabalayanlara bizlere, terörist demendir. Çocuğunun geleceği hakkında karamsarlık yaşarken, evine et, süt alamazken, saltanat sürenleri çılgınca alkışlaman, fanatiklik olabilir mi?
Bu fanatiklik meselesini biraz düşün, derim.
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Cetin

Hanife Cetin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST