Askerden Dönüşte İşsizlik Maaşı Alınabilir

KALEM Farkıyla...

Askerden Dönüşte İşsizlik Maaşı Alınabilir

Askerden Dönüşte İşsizlik Maaşı Alınabilir

İşsizlik sigortası bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalıların işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılamaya yarar. Ülkemizde 4447 Sayılı Kanunla mevzuat alanında kendine yer bulan işsizlik sigortası için prim kesintisi ilk olarak 01.06.2000 yapılmıştır. Sigortalı işsizlere ilk defa işsizlik ödeneği verilmesi ise 2002 Mart ayı itibarıyla gerçekleşmiştir.

Her işsiz kalan yararlanır mı?

İşçinin işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için; son 120 günü kesintisiz olmak kaydıyla son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası priminin bulunması ve ayrıca fesih tarihinden itibaren 30 gün içinde ilgili İş Kur müdürlüğüne yazılı talepte bulunulması gerekmektedir.

Hangi durumda işsiz kalırsam işsizlik sigortasından yararlanırım?

4447 Sayılı Kanunun 51. Maddesi uyarınca iş sözleşmelerinin;

– İşveren tarafından iyi niyet veya ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,

– İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işyerinde işin durmasını gerektiren nedenlerle,

– Belirli süreli iş sözleşmelerinde süre bitimi nedeni ile sona ermesi durumunda işsiz kalan sigortalılar işsizlik ödeneğinden yararlanılabileceklerdir.

Askere giden işçinin durumu

Normal şartlar altında, askere gitmek işçi için haklı bir fesih nedeni değildir.  Ancak İşkur tarafından yayımlanan İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğe göre, askerlik dönüşü işsiz kalan ve terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde askerlik terhis belgesiyle birlikteİşkur’a başvuran sigortalıyadiğer koşulları sağlaması halinde işsizlik maaşı bağlanır.

Ne kadar ödeme alırım?

Kendi isteği dışında işsiz kalan sigortalılardan işten ayrılışından önceki son 3 yılda,

600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenlere 180 gün,

900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenlere 240 gün,

1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenlere ise 300 gün süreyle işsizlik ödeneği veriliyor.

Her sene asgari ücrete nispetle güncellenen işsizlik ödenek tutarları ödenen prime dayalı olarak 2019 yılında en düşük 1.015lira, en yüksek ise 2.030 lira olarak verilmektedir.

 

 

 

 

 

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST