Asrın projesi TOKİ

KALEM Farkıyla...

Asrın projesi TOKİ

Asrın projesi TOKİ

Eveeeeeet yine geldik mükemmel ve içi boş bir projeye daha, allanıp pullanıp sunulan projenin içinin boş olduğu sektörü bilenler açısından çok net, bununla beraber sektöre, ekonomiye ve gerçeklere aşina olmayanlar açısından muazzam bir çözüm projesi. Aslında basitçe bir algı projesinin hayata geçirilmiş hali de diyebiliriz. Teknik detayları ve madde madde ödeme şablonlarını bir kenara bırakarak anlatmaya çalışayım.

Öncelikle aylık 2250 TL şeklinde ödemesi bir proje yok ortada; ödemeleri sürekli artan ve nerede olacağı belli olmayan, başlangıç rakamının minimum 2250 TL olduğu ancak ilerleyen sürede sürekli artış gösterecek bir proje var. Yani kimse 600.000 TL’ye ev falan almayacak. Bahsettiğim rakamlar 2+1 daireler için, 3+1’ler için ise rakamlar 3750 TL’den başlayacak ve güya 850.000 TL’ye ev sahibi olunacak. Aslında olunamayacak. Kağıt üzerinde detayları okumazsanız 2 yıla evinizi söylenen rakamlarla alacaksınız da okuyunca neden öyle olmadığını anlamanız çok da zor değil.

Evi olmayanların ev sahibi olması planlanıyor güya ancak şöyle bir sıkıntı var; Türkiye’de yılda 1,5 milyon gayrimenkul satılıyor. Proje planlanana göre 2028’de bitecek, yani 5 yıldan bahsediyoruz. 5 yılda ortalama gayrimenkul satış adedi 7,5 milyon adet olacak. Süreye uyulabilirse ve yapılabilirse 500.000 konut üretilecek. Bu rakam 5 yılda satılacak gayrimenkulün sadece %6,5’una denk gelmekte ki arz talep dengesini öyle ahım şahım değiştirip fiyatları etkileyecek bir güce sahip olmayacaktır. Bu arada 2020 yılı civarında 200.000 TL’ye yapılıp satılması planlanan TOKİ projelerinin çoğu hala başlamamış durumda öylece bekliyor, birçoğunun yeri bile belli değil (bkz. Çanakkale TOKİ). Yerli ve milli savaş uçaklarımız gibi yerli ve milli TOKİ’lerimizi de 2020 kurasında kazanan vatandaşlarımız heyecanla beklemeye devam ediyorlar.

Dar gelirli vatandaşlarımız hedef alınıyor güya projeye göre. Sıkıntı bu dar gelirli vatandaşların peşinatı bile ödeyecek birikiminin olmaması. Bunu geçtim hadi sağdan soldan buldular peşinatları ödediler de bir yandan üzerlerine binen ek yükü nasıl kaldıracaklar orası çok ciddi muamma. Dar gelirli vatandaş zaten zar zor kirasını ödüyor birde buna ek olarak oturmadıkları bir evin her yıl artan ödemeleri binecek. O zaman bu ödemeleri yapabilecek olanlar dar gelirli sınıfında olmayacaktır çok büyük ihtimalle. Peki kimler alacak bu projeden daireleri? Söyleyeyim; babasının kendisine açtığı evde oturan taksitlerini de yine babası ödeyecek para derdi olmayan gençler, üzerinde ev olmayan ama bankada ciddi birikimi olan vatandaşlar, evi olmayan yakın akrabaları adına kuraya girip kazananlar, yani aslında parayla veya evle derdi olmayanlar başta olmak üzere bu profile uyan kişiler kuradan evleri toplayacaklar. Araya karışan dar gelirli vatandaşlar ise önce bir sevinip sonra gerçeklerle yüzleştiklerinde ya haklarından feragat edecekler ya da etmeseler de ilerleyen süreçte etmek zorunda kalacaktırlar.

Ha bu arada bu yeni evler de çok büyük ihtimalle şehir merkezlerinde olmayacağından es kaza kazanan ve ödeme yükünü üstlenen vatandaşlar sonrasında bu daireler için ulaşım, lokasyon, sosyal imkanlar gibi farklı farklı problemlerle karşı karşıya kendilerini bulacaktırlar. Yani orada bir ev var uzakta, gitmesek de kalmasak da o ev bizim evimizdir gibisinden bir durum kendilerini bekleyecektir. Tabi yatırım amacıyla bu evleri alanlar için bir problem yok, hesabını kitabını yapıp girmiştir projeye, ödeme gücü de vardır o zaman yatırım yatırımdır diye düşünebiliriz. Neticede bunca hengamenin ardından öyle ya da böyle bir yerlerde evleri olacak, tamamlanınca da artık ya kiralayacaktırlar ya da satıp değerlendireceklerdir.

Velhasıl sonuç olarak ödeme gücü olanlar için bir yatırım projesi, ödeme gücü olmayanlar için ise asrın projesi olarak düşünülebilecek olan bu güzide proje vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Şimdiden kurada kazanacakları tebrik eder, kazasız belasız evlerini almalarını dilerim. Tabi gönül isterdi ki hiç TOKİ’ye falan bulaşmadan ekonomimiz adam gibi yönetilip kimseyi bu tarz projelere sevinir hale getirmeseydik, herkes kazandığıyla kendine uygun gayrimenkulü alıp güzel güzel yaşayabilseydi.

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST