Assos’ta Felsefe Günleri ve izlenimlerim

KALEM Farkıyla...

Assos’ta Felsefe Günleri ve izlenimlerim

Assos’ta Felsefe Günleri ve izlenimlerim

Bu yıl 20.sinin düzenlendiği Assos da felsefe günleri etkinliği ülkenin dört bir yanından 200’ün üzerinden elit bir katılımcı grubuyla bir arada olma mutluluğunu da bana yaşattı. Etkinlik boyunca öğrendiğim felsefi gerçeklikleri sizlerle bir sonraki yazımda paylaşacağım. Etkinliğin ilk gününe AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun da katılımı etkinliği daha bir anlamlı kıldı.

Prof Dr. Örsan Öymen hocanın 20 yıl emek edip bugünlere getirdiği etkinlik Nazlıhan Otel in otantik ortamıyla birleşince oldukça keyifli hale geldi. Ben bu yıl ki etkinlik programı ve biraz da konuklardan burada bahsetmek istiyorum.Assos gerçekten doğal güzelliğinin yanı sıra dünya felsefe tarihine ışık tutmuş da bir yer.Ancak orada beni şaşırtan asıl olay eski adıyla Lampsakos şimdiki adıyla Lapseki’nin dünya felsefe tarihinde Assos dan fersah fersah daha büyük bir öneme sahip olduğunu öğrenmek oldu.Ben sadece ünlü filozof Epikurosun bi süre Lapseki’de yaşayıp öğretilerini yaydığını biliyorken olayın daha da büyük olup Epikurosun orada bir okul kurup faaliyetlerini sürdürdüğünü de şaşkınlıkla öğrendim.Bir anımsatma olarak Epikurosun Ahlak Felsefesi ve Mutluluk üzerine derin ve yaygın bir uygarlık temellendiricisi olduğunu söylemek isterim.Örsan Öymen hocanın Aydınlanma ve Anadolu sunumu oldukça güzel bir giriş sağladı.

Ben Hatice Nur Erkızan’ın Antik Anadolu aydınlanması; Kosmos dan Anthraposa sunumunu çok begendim. Çok not aldım. Ayrıca Doğan Göçmen hocayla tanışmış olmak da beni ayrıca mutlu etti.10 yıl İskoçya 20 yıl Hamburg olmak üzere 30 yıl yurt dışında yasamış ve gelip birikimlerini memleketi için kullanmaya başlamış. Onun Epikuros da Ahlak Felsefesinin Temeli olarak ontolojik kurgulama ve epistomolojik tasarım sunumu olağanüstüydü.
Bir kez daha gördüm ki çok başka bir kentin insanıyız. Aristotales ve Assos, Homeros ve Troya,Epikuros ve Anaksagoras ve Lapseki.

Dünyada bir başka kent var mıdır ki bunca medeniyete pınar olsun. İşte o kentin adı Çanakkale sevgili okuyucular.

Düşünceleriniz...

Alper Yancar

Alper Yancar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST