Atatürk Sular Gibi Fransızca Konuşuyor

KALEM Farkıyla...

Atatürk Sular Gibi Fransızca Konuşuyor

Atatürk Sular Gibi Fransızca Konuşuyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar yayınlanmış en net ses kaydı Fransız arşivlerinde yer alıyordu. Atatürk’ün duru bir şekilde Fransızca konuştuğu kayıt, sosyal medya kullanıcıları tarafından yeniden dolaşıma alındı.11 Kasım 1930’da çekildiği belirtilen kayıtlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan ile birlikte ABD Büyükelçisi Joseph Grew’i Atatürk Orman Çiftliği’nde ağırladığı görülüyor. Bu konuşmayı izlemenizi öneririm. https://www.youtube.com/watch?v=1MQuP1tjGdc7

 

ALIN SİZE İYİ GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA UYGULAMALARI

Bu ara evdeyken sohbet aynı anda çok kişiyle sohbet edebilmeniz için size program önermek isterim. Yükleyin telefonunuza, sohbetin tadını çıkarın.

WHATSAPP: şimdilik en fazla 4 kişilik bir görüşme imkânı sunsa da, yakın zamanda gelmesini beklediğimiz güncelleme ile bu sayının artması neredeyse kesin.

WECHAT : 9 kişiye kadar görüntülü görüşme imkânı sunuyor

DİSCORD: Birçok kullanıcı tarafından severek sohbet edilen bir ücretsiz görüşme uygulaması.

ZOOM: Bu süreçte daha da popüler olan Zoom uygulaması iyi bir performans sunsa da, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan görüşmeleri kaydettiği iddiaları ile kafalarda soru işareti bıraktı.

SKYPE:  Şimdiye kadarki uygulamalardan belki de en iyisi olan Skype, harika bir deneyim sunuyor. Basit bir kullanıma sahip olan Skype, sesli ve görüntülü aramalara imkân tanıyor.

FREE CONFERENCE CALL: Diğer uygulamalardan farklı olarak bine yakın kullanıcı ile sesli görüşme yapmanızı sağlayan Free Conference Call, ayrıca görüntülü görüşme için de fazlasıyla uygun.

FACETİME: Yalnızca Apple cihazları için kullanılabilen bir uygulama olan Facetime, bir görüntülü görüşmede 32 kişiye kadar izin verebiliyor.

GOOGLE DUO: Yalnızca Android değil, iOs telefonlar için de indirilebilen Google Duo, en fazla 8 kişilik video konferans sağlıyor. Ancak kalitesi itibariyle en çok beğenilen görüntülü konuşma uygulamaların başında yine Google Duo’nun geldiğini de ekleyelim.

HANGOUTS: Google’ın bir uygulaması olan Hangouts, 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip.

GOTO MEETİNG: 25 kişiye kadar video konferans sağlayan uygulama, indiren kişiler tarafından beğeni ile kullanılıyor.

FACEBOOK MESSENGER: Görüntü kalitesi fazlasıyla iyi olan Messenger, Facebook’taki arkadaşlarımız ile görüntülü konuşma imkânı sunuyor.

 

İÇİŞLERİ BÜROKRAT EĞİTİMLERİNİ ÖNEM VERMELİ

Vali Erdoğan Bektaş’ın sağlık çalışanlarına yönelik sarf ettiği, “Normalde sağlıkçılarımızın bize götürdüğü yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık.” sözlerine toplumdan büyük tepki var. Geçenlerde de yine bir kadın vali sokakta fırça atmıştı. Bence mülkiye müfettişleri bu konuya bakmalı. İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi yöneticilerin eğitimlerine yönelik programların çıtasını yükseltmeli.

 

MEHMET ÖZ’DEN BÜYÜK GAF

ABD’de bir TV kanalında açıklama yapan Dr. Mehmet Öz, skandal bir öneriye imza attı. Öz, okulların açılması gerektiğini söyleyerek, “bu durumda ölenler toplam ölüm oranının yüzde 2’si ve 3’üne denk gelir” yorumunu yapması büyük tepki çekti. Hep diyorum; söz var adamı baş eder, söz var adamı başından eder.

 

 

 

CEP TELEFONU KONUŞMALARINIZDA DİKKAT

Cep telefonundan kaynaklı radyasyonun etkilerini en aza çekebilmek adına özellikle sinyal düşük olduğunda telefon konuşmasını devam ettirmeyin, gerekmedikçe keyfi sohbet içerisine girmeyin, elinizden geldiğince konuşma yerine mesajla haberleşmeyi seçin. Telefonda geçirdiğiniz zamanı azaltın. Araç kullanırken konuşma yapmayın çünkü sürekli farklı baz istasyonlarından radyo frekans dalgaları alıyorsunuz ve daha da fazla radyasyon yüklemenize neden oluyor. Sağlıkla ve radyasyondan uzak sevdiklerinizle evde kalın.

 

KONUŞMADA SINIR TANIMIYORLAR

Amazon tarafından yapılan duyuruda sesli asistanın uzun biçimli konuşma yetenekleri tanıtıldı. Alexa, yeni konuşma stili ile birlikte haber makalelerini veya blogları daha doğal ve ilgi çekici bir şekilde seslendirebilecek.Amazon, söz konusu konuşma stilinin bir paragraftan diğerine hatta bir cümleden ötekine geçerken doğal duraklamalar içeren bir yapay zekâ metin seslendirme modeli tarafından desteklendiğini belirtiyor.

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

“Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder” dizesiyle başlayan ‘Otuz Beş Yaş’ şiirini bilmeyen var mıdır? Edebiyatımızın en bilinen şiirlerinden biri olan ‘Otuz Beş Yaş’ın şairi Cahit Sıtkı Tarancı’nın 1954’te felç geçirerek “konuşma” yetisini kaybettiğini biliyor muydunuz?

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST