AVUÇ İÇİNİZE DİKKAT !

KALEM Farkıyla...

AVUÇ İÇİNİZE DİKKAT !

AVUÇ İÇİNİZE DİKKAT !

Bilimsel araştırmalara göre iletmek istediğimiz mesajın %7’sini kelimelerle, %55’ini beden diliyle ve %38’i ise kelime ve cümle vurgularımızla iletiliriz. Bu kapsamda yapılan yeni bir araştırma avuç içlerinin iletişime geçerken önemli bilgiler sunduğunu ortaya koydu. Şöyle ki kadınlar ilgilendikleri erkeklerle konuşurlarken avuç içlerini de yönelttikleri ortaya çıktı. Yine bir kadın, erkekle konuşurken bilekleriyle oynuyor, saçıyla oynuyor, gözleriyle kaçamak bakışlar atıyorsa işte o zaman anlayın ki körkütük beğeniyor.

KADINLAR İLETİŞİMDE DAHA BAŞARILI
Araştırmalara göre kadınlar yeni öğrendikleri bir haberi, ürünü, hizmeti vb. gün içinde 25 farklı hemcinsi ile paylaşıyormuş. Tabi bulabilirse. Bu rakam erkeklerde ise sadece 7. Kadınlar gün içinde 25 bin, erkekler ise maksimum 9 bin kelime tüketiyormuş. İşin özeti şu ki iletişimde kadınlar erkeklerden önde.

KÖPEK BİLE SES TONUNDAN ETKİLENİYOR
Budapeşte’de gerçekleştirilen bir nörolojik görüntüleme araştırmasında köpeklerin farklı insan ve köpek seslerine tepkisini incelendiğini, sonuca göre insan ve köpeklerin seslere verdikleri tepkiler bir hayli benzediğini ve köpeklerin de sevecen ve öfkeli sesleri birbirinden ayırabildiklerini biliyor muydunuz ? Yani bu durum sesli iletişim kurarken köpeklerin birebir ne dediğimizi anlamasalar bile konuyla ilgili bir fikirleri olabileceğini gösteriyor.

KONUŞMAMAK BOŞANMAYA NEDEN OLUYOR
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre boşanmaların sayısı evliliklerden daha fazla. Bunun önemli bir sebebi de sosyal medya. Eşler arasındaki iletişim kopukluğu, birbirleriyle fazla konuşmamaları ve vakit ayırmamaları çiftleri kötü etkiliyor. Yoğun bir biçimde sosyal medyada zaman geçirmek yerine eşle vakit geçirmek birçok problemi azaltacak gibi görünüyor.

NASIL İKNA EDEBİLİRSİNİZ ?
İkna etmenin püf noktaları ile ilgili bilgiler vermeye devam ediyorum. İşte birkaç taktik.
Otorite ilkesi: İnsanlar otorite sahibi olanların talimatlarına uyma eğilimindedirler. Bir otoritenin işin içine girmesi ikna olmayı ve karar vermeyi kolaylaştırır. Yapılan araştırmalar yüksek unvanlı kişilerin reklamlarda -uzman sıfatıyla- markalar hakkında bilgi vermesinin satışları artırdığını ortaya koyar. Herhangi bir fikrin otoriteler tarafından desteklenmesi, o fikrin kabul edilme olasılığını artırır. Normal koşullarda ikna olmayacağımız konularda bile eğer o konu bize saygı duyduğumuz birisi tarafından anlatılırsa fikrimizi değiştirmemiz daha kolay olur.
Hoşlanma ilkesi: İnsanlar tanıdıkları, hoşlandıkları kişilerin önerileri hakkında daha kolay ikna olurlar. İnsanlar beğendikleri insanlardan etkilenirler. Güzel ya da yakışıklı olan satış danışmanlarının ikna kabiliyetlerinin yüksek olması bundandır. İnsanların hiç ihtiyaçların olmayan ürünleri, onları kendilerine öneren insanları beğendikleri için satın almaları bundandır.

ABD’Lİ VÜCUT DİLİ UZMANI YORUMLADI
ABD’li vücut dili uzmanı Patti Wood “Cosmopolitan” dergisine verdiği röportajında erkeklerin kadınlarla ilişkilerinde beden dillerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eğer bir erkek 5 saniyeden uzun bakıyorsa bu ilgilendiğini gösterir. Öte yandan gülümseme yüzün iki tarafında da olmalıdır, aksi durumda samimiyetsizliktir. Yine bir erkek kadınla gözgöze geldiğinde başını hafif yere yatırıp gülümsüyorsa bu beğendiğinin delilidir.

SİYASETÇİLER DİKKAT
Bir siyasetçi; geçmişi ne kadar etkili olursa olsun, bildikleri ne kadar muazzam olursa olsun iletişim ve konuşma yeteneğinden mahrumsa bunlar bir işe yaramaz. Elindeki cevheri karşıya yansıtmak ancak konuşmak ve beden diliyle mümkündür. Siyasetçi beden dilini doğru kullanabilmeli, imajıyla karşısındakini etkileyebilmelidir. Öte yandan sözcükler ve aktarım tarzları da onu ya şaha kaldırır ya da yerin dibine batırır. Küçük bir hata bazen çok büyük sıkıntılara sebep olabilir. Siyasetçi için büyük zenginlik etkili aktarabilme kabiliyetindedir. O halde siyasetçiler maddi birikim, kariyer, bilgi birikimi gibi şeylerden daha fazla bu konuları önemsemelidirler.

YALANI NASIL ANLARSINIZ ?
Dünyaca ünlü bir kadın dergisine demeç veren vücut dili uzmanı Lillian Glass yalan söyleyenlerin beden dilleriyle bunu nasıl yansıttıklarına değindi. İşte o hareketlerden bazıları:

 Anlatırken omuz silkiyorsa söylediklerine kendi de çok çok inanmıyordur.
 Sürekli dudaklarını ıslatılıyorsa dikkat. Çünkü yalan söylemekten dudakları kuruyordur!
 Yalan söyleyen kişiler farkında olmadan yalan söyledikleri kişiden fiziksel olarak uzak durmak ister.
 Üzerlerindeki olumsuz enerjiden kurtulmak için saçlarıyla oynar ya da parmaklarını hareket ettirir.
 Konuşurken dudaklarını büzüştürür.
 Yalan söyleyen birçok insanın dudak yeme alışkanlığı vardır.
 Can alıcı sorular karşısında dudak ısırırlar.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST