Ayteen, ne olacak bizi sallamayan bu Salı’nın halleri..

KALEM Farkıyla...

Ayteen, ne olacak bizi sallamayan bu Salı’nın halleri..

Ayteen, ne olacak bizi sallamayan bu Salı’nın halleri..

Salı sallanır derlerya valla galiba bunda bi gerçeklik payı var..
Biliyorsun (*) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toki eliyle Çanakkale’de 509 konut yapacak. Toki bunu kurumsal internet sitesinde ilan etti.
(*) Duyduğuna eminim ama yerini bilmediğine de aynı derecede eminim. Nasıl bilebilirsin ki; Çanakkale Şehircilik Müdürü bilmiyor (Belki biliyordur da biz kendisine ulaşamadık ama yardımcısına ulaştık)..üstelik binbir badire atlatarak ne soracaksınız salvolarını atlatarak..
Müdür Yardımcısı beyefendiye zahmetle ulaştım. Kendimi tanıttım ve daha derdimi anlatmadan biz basına bilgi veremeyiz dedi. Ya bi dur, derdimi söyleyeyim. Tıpkı bir bebeğe izah eder gibi konuyu anlattım, o kadar konuştum; ne dese beğenirsin..
Haberim yok. Belki Milli Emlak bilir..(burada yanlış bi algı ortaya çıkmasın, vay adama bak bilmiyor, nasıl bilmezsin, o zaman senin o koltukta ne işin var asla böyle bir şey demiyorum)
Hoop rotayı Milli Emlak’a çevirdik..
Telefona çıkan arkadaşa Milli Emlak Müdürü ile görüşmek istediğimi söyledim. Bu defa ne için arıyorsunuz denseydi cevabım hazırdı. Merak ettin mi. Hadi sana da söyleyeyim. Valilik Bahçesini kiralayıp otopark yapacağım diyecektim. Hey yarabbim, ya ne için arayabilirim. Gazeteciyim işte..
Meraklısına:
Ne için aramıştınız sorusunu telefona çıkan memurlar mı icat ediyor yoksa müdürler sor mu diyor. Bak bu konuda bi fikrim yok ama defalarca absürd cevaplar verdiğim olmuştur. Mesela sıkça kullandığım bi yanıt.. çok özledim sesini duymak istiyorum. En kötüsünü söyleyeyim, telefona çıkmayan bi müdüre beni arasın diye malumunuz olan o yerin telefon numarasını vermiştim . 90’lı yılların ilk yarısında o telefon numarası çok yaygındı. Bu gerçekten kötüydü. Hala çok ayıp ettiğimi düşünürüm.
Arkadaşlar aynı gemideyiz. Hepimiz işimizi yapmaya çalışıyoruz. Zorlaştırmayalım. De mi ama..

Milli Emlak Müdürü görevdeymiş..ismini söylemeyeyim bi memur ile konuştum. Bilgim yok dedi. Şimdi desem ki; müdürün cebini alabilir miyim. Cevabı biliyorum veremiyoruz kusura bakmayın..
Ahdettim..bu yeri öğreneceğim.
Belediye’den Emlak İstimlak Müdür Zeki beyi aradım. Bilmiyordu ama bir tahminde bulundu. En azından yaklaştık. Elimizde bi yer var artık. Şimdi o yer mi sorusuna yanıt arıyoruz.
Vali Özel Kalemi Cem beyi aradım..
Milli Emlak Müdürü Uğur beyin cebini istedim. Sağ olsun buldu.
Aradım..ama telefonunu açmadı. Tam umudumu kesmek üzeydim ki; Uğur bey aradı. Ne yazık ki; o da bilmiyor. Pek çok kamu görevlisinin öyle bir ihaleden de haberi yok.
Son kozumu oynamak için Belediye İmar Müdürü Kemal Albayrak’ı aradım..
Belediye İmar Müdürlüğünde de hiçbir bilgi belge yok ama Kemal bey muhtemel bir yeri işaret etti. Daha önce askeriyeye ait olan ancak maliye hazinesinden tapusunu alınarak Toki ye kaydedilmiş bir yer. Eski SGK Hastanesi yanında, Karacaören yoluna cepheli 86.000 metrekare araziyi şimdi konuşabiliriz. Hatırlarsan bir zaman Devlet Hastanesi’nin burada yapılabileceği konuşulmuştu..
Şimdi üç aşağı beş yukarı yeri öğrendik..
Diğer soruya geçelim..
Kimler için yapılacak ? İşte bu sorunun yanıtını hiç kimse bilmiyor ama ben bi fikir yürütebilirim.
Biraz yapılacak konutlar ile ilgili bilgi vereyim.
509 konut 25 dükkan yapılacak..
Bu kez Toki kaliteyi artırmış görünüyor. Buradan da konutların öyle sosyal konut olacağını sanmıyorum.
Neden mi ?
Mesela..Toki’nin Kepez’de yaptığı o çirkin 950 konut sanırım Tünel Kalıp sistemi ile yapıldı. Yani tek tip konut. Kaliteden zerre eser yok. Hızlı olsun da nasıl olursa olsun. Boğaza nazır araziye dandik dandik konutları doldurduk..
Bu defa ki; konutlar konvansiyel kalıp sistemi ile yapılacak. Ne demek konvansiyel kalıp sistemi. Daha kaliteli, daha uzun sürede işçilik isteyen, aynı blokta farklı büyüklükte konutlar yapabilme imkanı sağlarken aynı zamanda ciddi ısı izalasyonu sağlıyor..
Bu gelişmiş inşaat sistemi aynı zamanda son derece sağlıklı..
17 Haziran’da Toki Genel Merkezinde ihalesi var. Sözleşme imzalandıktan sonra 10 gün içinde de yer teslimi yapılacak ve 600 günde inşaatlar tamamlanacak. Toki, işin tamamının taşerona verilmesine izin vermiyor ancak alt yüklenici kullanılabileceğine işaret ediliyor.
Bu projeden nasıl konut edinilebilir. Parayı basan alır mı yoksa kura mı çekilir bilmiyoruz..aslında hiçbir ayrıntı bilmiyoruz. Kaç metre kare olacak, kaç kat olacak, kaça satılacak..
Topluca vallahi bilmiyoruz..
Hepsini ihaleden sonra hep birlikte öğreneceğiz..
Meraklısına: Toki’nin sitesini biraz kurcaladım, görsel aradım yani ama bulamadım. Sen bulursan bana da yolla. Hadi bakalım hayırlısı. 17 Haziran’dan sonra bi miktar daha bilgiye ulaşabileceğimizi tahmin ediyorum.
DipSoru:
Heyhaat; o fettan sarışın kadının yüzünde ki; çiller yok mu, her Salı şehrin sokaklarına saldırıyor..
Sen bilirsin Ayten, ne olacak o sarışının bizi her Salı saçlarının telinde sallandırıp gözlerinin mavisinde öldürme halleri..kurtulabilecek miyiz ?

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST