Babalık izni

KALEM Farkıyla...

Babalık izni

Babalık izni

Şahitlik ettiğimiz çağ insanlık tarihi boyunca benzeri görülmemiş ekonomik ve sosyal dönüşümleri de içinde barındırıyor. Post modern ilişkiler yumağına sarılmış günümüz insanının; iş, aile ve çalışma hayatında karşılaştığı sorunlara çözüm üreterek iş-yaşam dengesini uyumlaştıracak sosyal politika araçlarına olan ihtiyacı ise gün be gün artıyor.
Babaların da izni var
Toplumun temel yapın taşını oluşturan aile kurumunun en tatlı meyvesi çocuktur. Çocuk sahibi olmak büyük mutlulukların yanı sıra sorumlulukları da sırtlanmayı gerektirir. Doğum sonrasında duygu yoğunluğunun paylaşılması ve kişilerin üstlerine düşen sorumluluklarını yerine getirebilmelerine fırsat vermek adına çalışma hayatına virgüller koyma lüzumu hissedilebilir. İşte 4857 sayılı kanun da bu hissiyata cevapsız kalmamış, “İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.” Hükmünü getirmiştir. Dikkat edilirse Kanun’da “İş günü” ibaresi kullanılmamıştır. Bu nedenle Hafta tatili, resmi ve dini bayramlar babalık izni süresini etkilemeyecektir.
SORU CEVAP
Soru: Hocam selamlar biz(Covid-19) nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyoruz bu yararlandığımız süre daha sonra alacağımız işsizlik maaşından mahsup edilir mi?
Cevap:Yeni Koronavirüs(Covid-19) nedeniyle uygulanmış olan kısa çalışma ödeneği süresi hak edilmiş işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmeyecektir.
Soru: Mehmet Bey merhaba. Firmamız kısa çalışma için müracaat etmiş ama biz çalışmaya devam ettik. Bize İŞKUR para yatırmış. Şimdi bu yatan parayı patronlar maaşımızdan kesiyorlar. Böyle bir hakları var mı?
Cevap: Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmeliğe göre işverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden, işçinin kusurundan kaynaklanan fazla ödemeler ise yasal faizi ile birlikte işçiden tahsil edilir.İşçiden onay alınmadan ücretinden tek taraflı olarak kesinti yapılması ücretin eksik ödenmesi sonucunu doğurur. Bu durum idari para cezasına konu olmasının yanında işçiye haklı fesih imkânı verir ve işçi kıdem tazminatına hak kazanır.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST