KALEM Farkıyla...

Bağ

Bağ

Geçen gün televizyonda denk geldiğim eski bir Kemal Sunal filmini hatırlatmak isterim. 1987 yapımı “Yakışıklı” filmi. O dönemin Türkiye’ sinin aile ilişkisini, ülke ekonomisinin yaşadığı sorunları ve bireylerin duygusal eksikliğini eğlenceli biçimde izleyicilerine sunmuş. İzlerken, o dönemki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında fazla bir fark göremedim.
Kemal Sunal’ ın en tatlı ve bir o kadar en hüzünlü filmidir. Dediğim gibi film günümüzle çok uyuşuyor, hatta otuz beş senede bir şey değişmemiş diyebiliriz.
Kullanılan telsiz iletişim aracı bugün kullanılan sosyal medya aracı gibi ama ironik bir şekilde herkes mutsuz, herkes yalnız. En güzel replik “Tanımadığınız bir erkek size çiçek veriyorsa bir nedeni vardır.” repliği. Filmin en güzel repliklerinden. Kahvede kumar oynayan, eve ekmek götürmeyen, yetmezmiş gibi bir de kız kardeşinin parasını yiyen, ama kız kardeşine de tahakküm eden tipik bir abi vardır ki izlerken insanın sinirini bozuyor.
Bir diğer işlenen konu da oturacak ev bulmakta zorlanmaları. Tam buluyorlar evi, ev sahibi kirayı arttırıyor. Şu dönemde de kiralanacak ev fiyatlarının anlık değişmesi gibi. Yiyecek, giyecekten sonra barınma da temel ihtiyaçtan lükse devindi. Filmde çözüm olarak çadır kuruyor çiftimiz. Yaşadığımız tarihte bizlerin vatandaş olarak çözümü ne olacak?
Birileri istiyor ya da istemiyor diye hayatımızı sürdürmüyoruz. İnsanoğlu ne zaman modernleştiyse işte o zaman Tanrı rolünü aldı. Ne demek mi istiyorum? Derdimiz o ya da bu değil, bütün derdimiz kişinin kendi olabilmeye güç bulamaması. Yıllardır süregelen hırs mücadelesi en akıllılarımızı bile sürünün bir parçası yapıyor. Futbol takımı tutar gibi holiganlaşıp, siyasi kaderimizi belirliyoruz. Allah’ a ibadet ediyor gibi de kula taparken buluyoruz geleceğimizin teminatı olan beyinleri. Çok şükür bugün de borçla karnımızı doyurduk diyerek minnet duyuyoruz. Kime bu minnet? Hak mı bu şükür?
Gözümüzün içine bakarak servet transferi yapanların ışıldayan gözleri gibi mi ışıldıyor yürekleri? Halktan alıp, belirli bir kitleye aktarma işi caiz mi?
Çünkü istenen bu.
Sefalet ve bağımlılık.
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST