Bana güvenmiyor musunuz?

KALEM Farkıyla...

Bana güvenmiyor musunuz?

Bana güvenmiyor musunuz?

Gayrimenkul sektörümüzün en sıkıntılı cümlelerinden birisidir bu; “Bana güvenmiyor musunuz?”… Biz gayrimenkul profesyonelleri olarak elbette herkese güvenmek istiyoruz ama herkese güvenilmeyeceğini de biliyoruz. Aslında daha doğrusu yaptığımız iş icabı birçok noktada güven problemi olmaması için o açıkları kapatmaya uğraşıyoruz. Tabi bunu sağlamaya çalışırken yukarıdaki soru kalıbıyla sık sık karşılaşıyoruz. Oysaki gayrimenkul sahibi ve alıcı adayı işleyişi bize bıraktığı noktada böyle bir güven problemi yaşanmazken, bir şekilde taraflar kendilerince farklı yöntemler geliştirmeye çalıştığında ortaya anlamsız sıkıntılar çıkar ki bunları çözmeye uğraşırken ciddi şekilde taraflar yıpranır.

 

Örneğin; yaptığımız bir satışta işlemin nakit olmasından dolayı bir para transferi olacağından bu sürecin doğru yönetilmesi önem kazanır. Yani gayrimenkulün bedeli hangi aşamada ve hangi yöntemle el değiştirecektir? Şimdi bunu okuyanlar diyecektir ki; “Ne var ki bunda, banka yolu ile ödeme yapılır”. Keşke o kadar basit olsa. Mal sahibi önce paranın hesabına gönderilmesini ister, alıcı ise önce tapuyu almak ve sonrasında parayı vermek ister. Bu işlem için aradaki gerekli süre belki 10 saniyedir ama o 10 saniye başlı başına bir problemdir. Yeri gelir iki tarafta geri adım atmak istemez ve olay işin içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Bu sebeple tarafların güvenebilecekleri bir gayrimenkul ofisi ve gayrimenkul danışmanı ile çalışması inanılmaz derece önem kazanır. Ancak problem bununla da çözülmez çünkü mevzuya 3. şahıslar da dahil olabilir. Yani konuyla uzaktan yakından ilgili olmayan bir akraba kendince en kötü senaryoyla gelir ve konunun tarafı olan kendini sağlama almak için son saniyede bir dayatmada bulunur, haliyle işler bir anda karışır.

 

Daha anlaşılabilir bir örnek vermek gerekirse şöyle açıklayayım. Zamanında yaptığım satışlardan birinde nakit olan meblağ elden teslim edileceğinden alıcıya söylediğim yöntem “parayı bankadan beraber çekelim, paranın sayıldığına şahit olalım, parayı tekrardan saymak için uğraşmayalım”. İşlem çok basit; beraberce bankaya gideceğiz, parayı saydıracağız, tapuya gideceğiz ve tapudan önce mal sahibine parayı takdim edeceğiz ve imzayı atacağız. Her konuda mutabıkız ve işlemleri bir gün sonra başlatacağız. Normal süreç işliyor, işlem başlatılıyor, tapu harçları ödeniyor ve ardından alıcı adayını arıyorum; “Her şey tamam, hadi bankada buluşalım”. Aldığım cevap; “Ben kolaylık olsun diye parayı dün bankadan çektim”. İşte problem böyle başlar bizim işimizde. Tamam, kolaylık olsun diye süper bir fikir geldi aklına, kendince uygulamaya koydun da keşke önceden bir konuşsaydık. Buluştuk ve durumu açıkladık; “para eksik çıkabilir, fazla çıkabilir, sahte çıkabilir, mal sahibi saymak istemeyebilir, vs vs vs…” Aldığımız cevap; “Bana güvenmiyor musunuz?”. İşte anlatmak istediğim mevzu tam olarak budur? Niye böyle bir seçimle karşı karşıya kalıyoruz? Olayın güvenmek veya güvenmemekle bir alakası yok. Olması gereken şekilde ilerlemesi gerekiyor sadece. Nasıl ki mal sahibi önce para benim hesabıma geçecek dediğinde alıcı bundan rahatsızlık duyuyorsa, alıcı adayı da önce tapuyu alıp sonra ödeme yapmak istediğinde mal sahibi bundan rahatsızlık duyacaktır. Yani karşılıklı olarak olaya bakıp, orta noktada mutabakat sağlamak esastır, işte burada gayrimenkul profesyonelleri devreye girer. Ve bu aşamada en rahatsız olduğumuz sorudur; “Bana güvenmiyor musunuz?”. Evet güvenmek istiyoruz ancak o sorumluluğu almak istemiyoruz. Evet çok büyük ihtimalle bir problem çıkmayacaktır ancak o sorumluluğu almanın hiçbir mantıklı açıklaması yoktur bizim açımızdan.

 

Velhasıl konuşulmuş ve üzerinden geçilmiş bir süreci tarafların kendisine göre şekillendirmeye çalışması bizim açımızdan sıkıntı yaratır. Sadece bizim açımızdan da değil, eğer bu ısrar devam ederse tüm taraflar açısından kabul edilemez bir noktaya gelebilir. Bu sebeple hem mal sahibi, hem de alıcı adayı açısından en doğru yaklaşım öncelikle güvenilir bir gayrimenkul profesyoneli ile çalışmak ve o kişinin yönlendirmelerini dinleyerek, yeri geldiğinde aklınıza takılan konuları sorarak sebeplerini öğrenerek sürece başlamak ve sonlandırmaktır. En kısa sürede gayrimenkul işlemlerinizi takip etmesi için bu işin uzmanı bir gayrimenkul profesyonel ile tanışmanız ve çalışmanız dileğiyle.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST